Rolniku, złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Jakie stawki?
Do 31 sierpnia, drugi raz w tym roku, rolnicy mogą składać w urzędach gmin lub miast wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zużytego do produkcji rolnej.
Kto może skorzystać z możliwości zwrotu podatku akcyzowego na paliwo rolnicze?
Na sierpień przypada drugi termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej. Mogą z niego skorzystać rolnicy, którzy nie wykorzystali limitu zwrotu określonego na ten rok w terminie lutowym. W przypadku bowiem załączenia do wniosku złożonego w pierwszym terminie faktur stwierdzających zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w ilości odpowiadającej rocznemu limitowi, zwrot podatku akcyzowego przysługuje jednorazowo w wysokości całego limitu na dany rok. Tym razem rozliczane są faktury za paliwo zakupione od 1 lutego do 31 lipca br. Zwrot akcyzy trafi do rolników między 3 a 31 października br.
Ile wynosi zwrot podatku akcyzowego?
Zwrot podatku akcyzowego wynosi 1 zł/l ON, przy czym nie więcej niż 110 zł/ha użytków rolnych oraz 40 zł na 1 średnią, roczną DJP bydła, którą rolnik posiadał w ubiegłym roku.
Co w sytuacji, gdy w ciągu roku zmienia się powierzchnia posiadanych przez rolnika gruntów rolnych?
Gdy w ciągu roku zmieniła się powierzchnia posiadanych przez rolnika gruntów w przypadku powiększenia gospodarstwa składający wniosek może ubiegać się o zwrot akcyzy w odniesieniu do nabytych lub wydzierżawionych gruntów w części niewykorzystanego na te grunty rocznego limitu zwrotu przez poprzedniego posiadacza. Natomiast gdy rolnik wydzierżawił lub sprzedał ziemię, nie może ubiegać się o zwrot za te grunty.
Zwrot podatku akcyzowego zawartej w cenie paliwa rolniczego nie jest pomocą de minimis w rolnictwie.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy