Rolniku, złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Jakie stawki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniku, złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Jakie stawki?

22.08.2022autor: Magdalena Szymańska

Do 31 sierpnia, drugi raz w tym roku, rolnicy mogą składać w urzędach gmin lub miast wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zużytego do produkcji rolnej.

Kto może skorzystać z możliwości zwrotu podatku akcyzowego na paliwo rolnicze?

Na sierpień przypada drugi termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej. Mogą z niego skorzystać rolnicy, którzy nie wykorzystali limitu zwrotu określonego na ten rok w terminie lutowym. W przypadku bowiem załączenia do wniosku złożonego w pierwszym terminie faktur stwierdzających zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w ilości odpowiadającej rocznemu limitowi, zwrot podatku akcyzowego przysługuje jednorazowo w wysokości całego limitu na dany rok. Tym razem rozliczane są faktury za paliwo zakupione od 1 lutego do 31 lipca br. Zwrot akcyzy trafi do rolników między 3 a 31 października br.

r e k l a m a

Ile wynosi zwrot podatku akcyzowego?

Zwrot podatku akcyzowego wynosi 1 zł/l ON, przy czym nie więcej niż 110 zł/ha użytków rolnych oraz 40 zł na 1 średnią, roczną DJP bydła, którą rolnik posiadał w ubiegłym roku.

Co w sytuacji, gdy w ciągu roku zmienia się powierzchnia posiadanych przez rolnika gruntów rolnych?

Gdy w ciągu roku zmieniła się powierzchnia posiadanych przez rolnika gruntów w przypadku powiększenia gospodarstwa składający wniosek może ubiegać się o zwrot akcyzy w odniesieniu do nabytych lub wydzierżawionych gruntów w części niewykorzystanego na te grunty rocznego limitu zwrotu przez poprzedniego posiadacza. Natomiast gdy rolnik wydzierżawił lub sprzedał ziemię, nie może ubiegać się o zwrot za te grunty.

Zwrot podatku akcyzowego zawartej w cenie paliwa rolniczego nie jest pomocą de minimis w rolnictwie.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Lotos, Orlen, Moya – na tych stacjach zatankujesz taniej we wrześniu

Od lipca 2022 r. na stacjach paliw Lotos, Orlen i Moya obowiązuje wakacyjna promocja na paliwo, której termin końcowy był wyznaczony na sierpień. Okazuje się jednak, że wraz Orlenem Lotos i Moya również przedłużają promocję. Na stacjach Lotosu zatankujemy taniej jeszcze przez miesiąc, a na Orlenie zaoszczędzimy na paliwie do 15 września. Również na stacjach paliw Moya promocja nie zostanie na razie wstrzymana.  

czytaj więcej

Akcyza na paliwo dla rolnika. Czy polscy rolnicy będą mieć takie warunki jak na zachodzie?

Dolnośląska Izba Rolnicza zaapelowała do ministra rolnictwa o wprowadzenie preferencyjnych zasad dotyczących sprzedaży paliwa dla rolników. Koszty oleju napędowego obecnie są tak wysokie, że nie ma mowy o opłacalności produkcji. Czy wprowadzenie maksymalnie niskiej akcyzy na paliwo rozwiążę problem?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)