Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Jakie warunki?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego. Kto i na jakich warunkach może dostać dopłaty?
Kto może złożyć wnioski o dopłatę do materiału siewnego?
W ramach pomocy de minimis w rolnictwie rolnicy mogą od 25 maja do 25 czerwca 2021 roku składać wnioski w ARiMR o dopłatę z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Dokumenty należy złożyć u kierownika najbliższego względem zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego biura powiatowego ARMiR albo za pośrednictwem platformy ePUAP. Jak to zrobić więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj: uslugi arimr na epuap
Wnioski o dopłaty do materiału siewnego mogą składać rolnicy, którzy użyli w okresie od 15 lipca 2020 roki do 15 czerwca 2021 roku do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Na jakich warunkach rolnik dostanie dopłaty do materiału siewnego?
Dopłata i jej wysokość zależą od powierzchni gruntów ornych, które zostały obsiane lub obsadzone materiałem siewnym (elitarnym lub kwalifikowanym z listy gatunków roślin uprawnych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów).Wysokość dopłat to iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw i stawki dopłaty. A to jaka będzie stawka dopłaty do 1 ha powierzchni tak obsianych lub obsadzonych gruntów rolnych, jest podawana dopiero pod koniec września.
Jakie rośliny są objęte dopłatami do materiału siewnego?
W zależności od użytego 1 ha pola powinien zostać obsiany materiałem siewnym od minimum 70 do 2000 kg.
Lista obejmuje:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniaki.
Kiedy nie ma szans na dopłatę do materiału siewnego?
- Jeżeli uprawa jest przeznaczona na przedplon lub poplon.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie ARMIR
Zdjęcie: Amazone
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy