Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Jakie warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Jakie warunki?

25.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego. Kto i na jakich warunkach może dostać dopłaty?

Kto może złożyć wnioski o dopłatę do materiału siewnego?

W ramach pomocy de minimis w rolnictwie rolnicy mogą od 25 maja do 25 czerwca 2021 roku składać wnioski w ARiMR o dopłatę z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Dokumenty należy złożyć u kierownika najbliższego względem zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego biura powiatowego ARMiR albo za pośrednictwem platformy ePUAP. Jak to zrobić więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj: uslugi arimr na epuap

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego mogą składać rolnicy, którzy użyli w okresie od 15 lipca 2020 roki do 15 czerwca 2021 roku do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

r e k l a m a

Na jakich warunkach rolnik dostanie dopłaty do materiału siewnego?

Dopłata i jej wysokość zależą od powierzchni gruntów ornych, które zostały obsiane lub obsadzone materiałem siewnym (elitarnym lub kwalifikowanym z listy gatunków roślin uprawnych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów).
Wysokość  dopłat to iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw i stawki dopłaty. A to jaka będzie stawka dopłaty do 1 ha powierzchni tak obsianych lub obsadzonych gruntów rolnych, jest podawana dopiero pod koniec września.

Jakie rośliny są objęte dopłatami do materiału siewnego?

W zależności od użytego 1 ha pola powinien zostać obsiany materiałem siewnym od minimum 70 do 2000 kg.

Lista obejmuje:

  1. zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
  2. rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  3. ziemniaki.

Kiedy nie ma szans na dopłatę do materiału siewnego?

  • Jeżeli uprawa jest przeznaczona na przedplon lub poplon.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie ARMIR

Zdjęcie: Amazone

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

45 mld złotych na rolnictwo w Polskim Ładzie. A na co konkretnie?

Z wyliczeń wynika, że na rolnictwo w ramach Polskiego Ładu ma trafić 45 mld złotych. Niby dużo, ale to mniej niż 7 proc. całego budżetu tego planu. Na jakie konkretnie wsparcie mogą liczyć rolnicy? Jakie są nowe pomysły, a jakie już kiedyś były?

czytaj więcej
Aktualności

Dopłaty do materiału siewnego: od dziś można składać wnioski

Od dziś przez miesiąc można składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego za rok 2020. Stawki są niższe niż w ubiegłym roku. 

czytaj więcej

O 27 proc. wyższe dopłaty dla rolnictwa ekologicznego. Czy to skusi rolników?

UE chce, by do 2030 r. 25 proc. powierzchni upraw stanowiły te ekologiczne. Czy taki sam udział ma być w Polsce czy może mniejszy? Ile obecnie rolników prowadzi gospodarstwa ekologiczne i jakie plany ma władza, aby wspierać rolnictwo ekologiczne w Polsce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)