Rękojmia. Co to jest i jak z tego skorzystać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rękojmia. Co to jest i jak z tego skorzystać?

24.04.2020autor: Michał Czubak

Pół roku temu kupiłem drogą przyczepę do ciągnika, która często się psuje. Niedawno wykonano mi także remont dachu, ale nadal przecieka. Czy rękojmia dotyczy tylko rzeczy, czy także robót budowlanych? Jakie są terminy rękojmi? Czy mogę żądać naprawienia szkody, jaką poniosłem w związku z częstymi naprawami przyczepy? Musiałem zlecić przewóz niektórych rzeczy firmie agrotechnicznej i poniosłem koszty.

Z artykułu dowiesz się

  • co to jest rękojmia?
  • kiedy można dochodzić swoich roszczeń?
  • kto odpowiada z tytułu rękojmi?

Niezgodność towaru z umową

Według art. 5561§ 1 Kodeksu cywilnego, wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
  • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia,
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór,
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia,
  • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Sprzedana rzecz ma także wadę fizyczną, gdy została nieprawidłowo zamontowana i uruchomiona, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą ponosi on odpowiedzialność. Mógł to zrobić także kupujący, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.
r e k l a m a

Kto odpowiada z tytułu rękojmi?

Artykuł 568 k.c. wskazuje, że sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Kiedy można dochodzić swoich roszczeń z tytuły rękojmi?

Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. W terminach tych kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny. Jeżeli kupujący żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady. Upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę.

Kto powinien naprawić szkody wynikające z wady rzeczy nabytej?

Jeżeli chodzi o szkodę, która powstała z uwagi na wady rzeczy nabytej, art. 566 k.c. określa w § 1, że jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady. Ma do tego prawo, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności.

Kupujący w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. Zasadę tę stosuje się odpowiednio w razie dostarczenia rzeczy wolnej od wad zamiast rzeczy wadliwej albo usunięcia wady przez sprzedawcę. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KRUS: zasiłek opiekuńczy dla rolników wydłużony

Rolnicy oraz domownicy, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły, mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego do 26 kwietnia br.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Wielkopolsce: prawie 30 tys. świń w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym

Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie wyznaczające obszary: zapowietrzony i zagrożony afrykańskim pomorem świń w związku z ogniskiem ASF w Więckowicach. Znalazło się w nich ponad 450 stad świń utrzymujących blisko 30 tys. zwierząt. 

czytaj więcej

Odszkodowanie za straty związane z ASF. Komu i ile przysługuje?

Rolnicy, którzy prowadzą małe gospodarstwa na obszarze objętym ASF i zrezygnują lub zrezygnowali z utrzymywania świń, mogą wystąpić o wsparcie w wysokości 60 tys. zł. ARiMR przyjmuje wnioski od 28 lutego do 28 marca br.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)