- co to jest rękojmia?
- kiedy można dochodzić swoich roszczeń?
- kto odpowiada z tytułu rękojmi?
Niezgodność towaru z umową
Według art. 5561§ 1 Kodeksu cywilnego, wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową.
W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
- nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia,
- nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór,
- nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia,
- została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Sprzedana rzecz ma także wadę fizyczną, gdy została nieprawidłowo zamontowana i uruchomiona, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą ponosi on odpowiedzialność. Mógł to zrobić także kupujący, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.
Kto odpowiada z tytułu rękojmi?
Artykuł 568 k.c. wskazuje, że
sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Kiedy można dochodzić swoich roszczeń z tytuły rękojmi?
Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad
przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. W terminach tych kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny.
Jeżeli kupujący żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady. Upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę.
Kto powinien naprawić szkody wynikające z wady rzeczy nabytej?
Jeżeli chodzi o szkodę, która powstała z uwagi na wady rzeczy nabytej, art. 566 k.c. określa w § 1, że
jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady. Ma do tego prawo, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności.
Kupujący w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. Zasadę tę stosuje się odpowiednio w razie dostarczenia rzeczy wolnej od wad zamiast rzeczy wadliwej albo usunięcia wady przez sprzedawcę.
Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay