Program azotanowy: będą wyższe kary dla rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Program azotanowy: będą wyższe kary dla rolników

16.11.2021autor: wk

Będą podwyżki kar za naruszenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia wód azotanami. Ile od nowego roku zapłacą rolnicy, którzy nie będą spełniać wymogów?

Nowe stawki kar za naruszenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia wód azotanami zostały przygotowane przez ministerstwo infrastruktury i zaczną obowiązywać od Nowego Roku.

r e k l a m a

Jakie będą kary za naruszenie Programu azotanowego?

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ustalił następującą wysokość maksymalnych stawek opłaty: 

  • 2192,40 zł za stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, zwanej dalej "ustawą", lub z planem nawożenia azotem;
  • 3288,61 zł za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy;
  • 548,10 zł za prowadzenie dokumentacji realizacji "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy albo za jej brak;
  • 548,10 zł za brak planu nawożenia azotem.

Samorząd rolniczy nie zgadza się na podnoszenie kar 

Bronisław Węglewski, prezes Łódzkiej Izby Rolniczej skierował do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza pismo w sprawie podjęcia działań mających na celu niepodnoszenie stawki kar dla rolników za naruszenie Programu azotanowego.

Co określa Program azotanowy?

Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami zawiera wiele wymogów, które muszą być przestrzegane w gospodarstwach rolnych na terenie całego kraju i dotyczą one między innymi:

  • rolniczego wykorzystania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem,
  • warunków rolniczego wykorzystania nawozów na terenach o dużym nachyleniu,
  • okresów nawożenia,
  • warunków przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami
  • dawek i sposobów nawożenia azotem,
  • dokumentowania realizacji Programu działań.

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

21 odmian soi sprawdzonych na polu w kujawsko-pomorskim. Czym się charakteryzują?

Potencjał 21 odmian soi w tym roku sprawdzany był na poletkach doświadczalnych firmy Agrolok. Na przedmieściach Golubia-Dobrzynia na areale około 15 ha, co roku testuje ona kilkaset odmian różnych gatunków roślin rolniczych. Soja jest siana po to, aby sprawdzić jak w warunkach województwa kujawsko-pomorskiego sprawdzają się odmiany soi o różnorodnym poziomie wczesności. Wszystkie prowadzone były taką samą technologią uprawy gleby, nawożenia i ochrony.

czytaj więcej

Koszmarny wypadek pod Kutnem. Ciągnik ZMASAKROWAŁ małego Smarta

W poniedziałek pod Kutnem (woj. łódzkie) ciągnik rolniczy Massey Fergusson dosłownie zmasakrował małego Smarta. Kierowca Smarta, które zderzyło się z ciągnikiem, trafił z obrażeniami ciała do szpitala.

czytaj więcej

Rolnicy nie mają chorobowego. Z gorączką i COVID-em musieli karmić i doić krowy

Pandemia koronawirusa dotknęła wielu z nas. Do szczególnie trudnych sytuacji dochodzi w rodzinnych gospodarstwach mlecznych, kiedy choroba stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie hodowli. Takiej trudnej sytuacji równo rok temu doświadczyła rodzina Madanowskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)