Prace nad ustawą odorową nadal trwają. Będzie trudniej zbudować oborę i chlewnię
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prace nad ustawą odorową nadal trwają. Będzie trudniej zbudować oborę i chlewnię

12.12.2022

Ustawa odorowa, określająca minimalną odległość chlewni i obory od zabudowań, miała wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Jednak resort klimatu wydłużył ten termin. Dlaczego? Kiedy zostaną przyjęte nowe przepisy?

Prace nad ustawą odorową trwają już od ponad trzech lat. Nowe przepisy mają określić minimalną odległość od zabudowań, w jakiej może powstać ferma zwierząt, by zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

r e k l a m a
Projekt zakłada, że jeśli ferma utrzymuje np. 220 DJP, to minimalna odległość musi wynieść 220 m, a gdy 510 DJP – 500 m. Zdaniem hodowców, przepisy te zahamują nowe inwestycje na wsi.

Co się dzieje z ustawą odorową?

Projekt ustawy odorowej uzyskał wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 28 marca 2019 r. Poddano go wówczas uzgodnieniom międzyresortowym, konsultacjom publicznym i opiniowaniu. Projekt otrzymał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dalsze prace wstrzymano ze względu na pandemię COVID-19 oraz zakończenie VIII kadencji Sejmu RP.

W 2021 roku prace nad projektem wznowiono i wpisano go do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nowym numerem. Ministerstwo informowało, że ponownie poddało go pod uzgodnienia międzyresortowe i zapowiedziano skierowanie go do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie Radę Ministrów. Ministerstwo wskazywało planowaną datę wejścia w życie ustawy 1 czerwca 2022 r. W maju 2022 r. ministerstwo informowało, że:

"(...) finalizujemy etap II uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstania uciążliwości zapachowej. Aktualnie został ustalony termin wejścia w życie ustawy na dzień 1 stycznia 2023 r. Niemniej jednak informuję, że termin wprowadzenia ww. regulacji zostanie zweryfikowany po zakończeniu uzgodnień z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przed przekazaniem projektu ustawy do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, tak aby zapewnić odpowiedni okres vacatio legis."

Termin wejścia w życie nowych przepisów zostanie przesunięty

Posłanka Joanna Mucha zapytała w interpelacji do ministra klimatu i środowiska, czy resort podtrzymuje datę wejścia ustawy w życie od 1 stycznia 2023 r.

- Na obecnym etapie prac nad projektem ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia w sektorze rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, nie jest możliwe wejście w życie przedmiotowej regulacji od dnia 1 stycznia 2023 r. – napisała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. 

Skąd opóźnienie w przyjęciu ustawy odorowej?

Dlaczego termin nie będzie dotrzymany? Ministerstwo klimatu i środowiska tłumaczy, że obecnie prace legislacyjne nad projektem ustawy znajdują się na etapie uzgodnień i konsultacji międzyresortowych. Celem tak rozległych konsultacji wszystkich resortów jest takie określenie warunków prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowli zwierząt, aby zapewnić mieszkańcom wsi jak najlepszą ochronę przed emisją odorów.

Dodatkowo, w związku z zaistniałą sytuacją geopolityczną na świecie i w kraju, wynikającą bezpośrednio z inwazji Rosji na Ukrainę, która spowodowała ogólnoświatowy kryzys energetyczny i dramatyczny skok inflacji, co przekłada się na wysokie ceny, nie tylko paliw, ale też podstawowych produktów spożywczych, postanowiono przeprowadzić dodatkową ocenę skutków wprowadzenia tych regulacji.

- Toczący się za naszą wschodnią granicą konflikt zbrojny zasadniczo wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko w Polsce, Europie ale i na całym świecie. Dlatego też zasadnym jest przeprowadzenie dodatkowych analiz i oceny kosztów, które wskażą czy proponowane rozwiązania w projekcie nie będą miały dodatkowych, negatywnych konsekwencji dla obywateli - ocenia resort.

Ustawa odorowa nie ujrzy światła dziennego do końca kadencji?

Wygląda więc na to, że choć prace teoretycznie trwają, to w związku z wojną na Ukrainie ustawa do końca kadencji Sejmu nie ujrzy światła dziennego. 

- Ze względu na obecny etap prac nad przedmiotowym projektem oraz mając na uwadze specyficzną sytuację politycznoekonomiczną w naszym kraju i na świecie, niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie kiedy projekt zostanie przekazany do prac parlamentarnych – podsumowała wiceminister M. Golińska.

 wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy z Podlasia połączyli starą oborę uwięziową z nową wolnostanowiskową. Jak to się sprawdza?

Małe siedlisko i związany z tym brak miejsca spowodowały, że Grażyna i Jacek Mocarscy musieli wykazać się dużą pomysłowością, by stworzyć dla siebie i krów jak najlepsze warunki utrzymania i produkcji mleka. I trzeba przyznać, że udało im się to znakomicie, a obora, którą użytkują nabrała ostatecznego kształtu ponad 3 lat temu.

czytaj więcej

Kowalczyk obiecuje wzrost stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. O ile?

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że w 2023 roku wzrośnie stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Ile będzie wynosić?

czytaj więcej

Rolnik będzie mógł pracować w nocy bez kar. Co jeszcze w Kodeksie Rolnym PiS?

Podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze PiS zaprezentował nowe propozycje dla rolników. Będą m.in. wyższe dopłaty do paliwa i chów na własne potrzeby bez kontroli. Przedstawiony został także Kodeks Rolny, który ma zagwarantować rolnikowi, że będzie mógł pracować w nocy bez kary. Jakie jeszcze zasady obejmuje Kodeks? Co rolnikom obiecał minister Kowalczyk? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)