Polscy rolnicy dostaną jednak mniej pieniędzy. Na co będą mogli przeznaczyć dotacje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polscy rolnicy dostaną jednak mniej pieniędzy. Na co będą mogli przeznaczyć dotacje?

29.05.2022autor: Kamila Szałaj

Polscy rolnicy dostaną mniejszą pomoc niż zapowiadała KE. Do ich kieszeni trafi 115, a nie 130 mln euro, jak informował wcześniej komisarz Janusz Wojciechowski. Zapytaliśmy resort rolnictwa, jakie sektory i w jakiej formie otrzymają to wsparcie.

5 proc. niewykorzystanych środków z PROW może trafić do rolników

KE uruchamia dodatkową pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie. W minionym tygodniu państwa członkowskie dostały zielone światło na wypłatę jednorazowej kwoty ryczałtowej poszkodowanym rolnikom i przedsiębiorstwom rolno-spożywczym.

Pieniądze mają pochodzić z niewykorzystanych funduszy PROW. Kraje UE będą miały możliwość wykorzystania do pięciu procent swojego budżetu z II filara na lata 2021-2022.

Z wyliczeń KE wynika, że łącznie państwa będą miały do dyspozycji 1,4 miliarda euro.

Wybrani rolnicy mają otrzymać do 15 000 euro, a firmy do 100 000 euro. Pieniądze te mają im pomóc nadal produkować żywność, której potrzebuje świat.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyliczył, że dla polskich rolników i firm agro przewidziano łącznie 130 mln euro.

r e k l a m a

Nie 130, a 115 mln euro otrzymają polscy rolnicy

Ale okazuje się, że kwota ta będzie niższa. Jak poinformowało nas ministerstwo rolnictwa, wsparcie wyniesie 115 mln euro.

- W praktyce oznacza to, że Polska może wykorzystać łącznie do ok. 115 mln EUR środków EFRROW z przedłużonego o okres przejściowy na lata 2021-2022 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – wyjaśnia nam resort rolnictwa.

Na co będą przeznaczone te pieniądze?

Z informacji KE wynika, że kraje będą mogły udzielić bezpośredniego wsparcia rolnikom i firmom z sektora agro prowadzącym działalność w zakresie przetwórstwa, marketingu lub rozwoju produktów rolnych.

Na co dokładnie będą przeznaczone te pieniądze? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że do momentu wejścia w życie unijnej regulacji, nie jest rozstrzygnięte, które sektory otrzymają wsparcie i w jakiej wysokości.

- Niemniej wszystkie państwa członkowskie muszą wypłacić środki do dnia 15 października 2023 r., na podstawie wniosków o wsparcie zatwierdzonych przez właściwy organ do dnia 31 marca 2023 r.- wyjaśnia nam ministerstwo.

Na co rolnicy chcieliby przeznaczyć unijną pomoc?

O to, na co powinny być wykorzystane te środki, polskich rolników zapytał sam komisarz Wojciechowski.

Gospodarze wskazywali, że potrzebna jest pomoc m.in. na dofinansowanie budowy zbiorników wodnych, pomoc w spłacie zobowiązań kredytowych czy wsparcie polskiego przetwórstwa. Pojawił się też głos domagający się wprowadzenia rozwiązań ograniczających marże sieci handlowych i pośredników w handlu żywnością. 

 

Kamila Szałaj, fot. envato.pl

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KE chce zawiesić obowiązek płodozmianu i odłogowania

Komisja Europejska chce przedłużyć możliwość użytkowania gruntów odłogowanych do 2023 r. Prawdopodobnie zawieszony zostanie także obowiązek płodozmianu w niektórych uprawach, m.in. w pszenicy.

czytaj więcej

Wojciechowski krytykuje polskich rolników. "Nawożenie najwyższe, plony najniższe"

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyliczył, że choć polscy rolnicy zużywają najwięcej nawozów, to ich plony są najniższe. Za wzór postawił Rumunię. 

czytaj więcej

Czy rolnicy prowadzący działalność pozarolniczą będą mogli być ubezpieczeni w KRUS-ie?

Niestety, ale ministerstwo rolnictwa nie przewiduje zmian w prawie, które zmieniły by kwestie dotyczące podleganiu ubezpieczeniu społecznemu w ramach zapisów PROW 2014-2020.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)