Wojciechowski krytykuje polskich rolników. "Nawożenie najwyższe, plony najniższe"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojciechowski krytykuje polskich rolników. "Nawożenie najwyższe, plony najniższe"

01.06.2022

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyliczył, że choć polscy rolnicy zużywają najwięcej nawozów, to ich plony są najniższe. Za wzór postawił Rumunię. 

Wojciechowski: w Polsce najwyższe nawożenie i najniższe plony

Komisarz Janusz Wojciechowski ocenia, że polscy rolnicy zużywają zbyt dużo nawozów w stosunku do uzyskiwanych plonów.

– Człowiek nie może ulegać pokusie zysku za wszelką cenę kosztem natury, bo natura prędzej czy później zbuntuje się przeciwko człowiekowi (św. Jan Paweł II). Polska ziemia trochę się już buntuje i nie odpłaca wysokością polonów za jeden z najwyższych w Europie poziomów nawożenia – napisał na swoim Twitterze 20 maja.

Jak poinformował Janusz Wojciechowski, powołując się na dane GUS, średnie zużycie nawozów NPK w 2019 roku w Polsce wyniosło 135 kg na hektar. W tym samym roku średnie plony zbóż były na poziomie 36 dt/ha.

– W porównaniu z pięcioma innymi państwami członkowskimi UE Polska znalazła się na szarym końcu – zaznaczył Wojciechowski. Dodał, że  Jest jakiś problem z efektywnością nawożenia w Polsce, wymagający analiz.

r e k l a m a

RO 38 (55)
IT 71 (53)
DK 98 (69)
FR 109 (75)
DE 117 (69)
PL 135 (36)

W PL najwyższe nawożenie i najniższe plony. Jest jakiś problem z efektywnością nawożenia w Polsce, wymagający analiz.

— Janusz Wojciechowski (@jwojc) May 20, 2022



Wyliczenia przedstawione przez Wojciechowskiego skomentowali sami rolnicy. Przypomnieli, że w 2019 roku w Polsce była ogromna susza. Poza tym zwrócili uwagę, że w Polsce są dużo słabsze gleby, niż w pozostałych krajach, które wymienił polityk.

- Dziwnym trafem praktycznie wszystkie kraje porównywane do Polski mają znacznie lepsze warunki do uprawy, głównie chodzi mi o cieplejszy klimat i dłuższy okres wegetacji. Przypadek? - pisze jeden z internautów.

Ile nawozów zużywają rolnicy w krajach UE?

Z danych wynika, że w Niemczech też zastosowano stosunkowo dużą ilość NPK - 117 kg/ha. Plony były tam jednak prawie dwukrotnie wyższe niż w Polsce i wyniosły 69 dt/ha. Rolnicy w Danii uzyskali dokładnie takie same plony jak ich koledzy w Niemczech, ale zastosowali tylko 98 kg nawozu NPK na hektar.

Natomiast Francja i Włochy uzyskały plony odpowiednio 75 dt/ha i 53 dt/ha, przy zużyciu nawozów 109 kg/ha i 71 kg/ha. Według komisarza rolnego w Rumunii, gdzie w 2019 roku zużyto tylko 38 kg nawozów NPK przy średnich plonach 55 dt/ha, proporcje te są odwrotne.

- Średnie gospodarstwo rolne w Rumunii to około 7 ha, w Polsce 11. A dostęp do obornika jest taki sam - jest hodowla, to jest obornik. Tak samo w Polsce, jak w Rumunii - ocenił Wojciechowski.

Z danych GUS wynika, że w Polsce rolnicy rocznie zużywają ok. 2 mln ton nawozów.

dm, ksz, oprac. na podst. www.topagrar.com, Twitter

Fot. EU

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polscy rolnicy dostaną jednak mniej pieniędzy. Na co będą mogli przeznaczyć dotacje?

Polscy rolnicy dostaną mniejszą pomoc niż zapowiadała KE. Do ich kieszeni trafi 115, a nie 130 mln euro, jak informował wcześniej komisarz Janusz Wojciechowski. Zapytaliśmy resort rolnictwa, jakie sektory i w jakiej formie otrzymają to wsparcie.

czytaj więcej

"Dlaczego gospodarstwa powyżej 50 ha są gorsze?". Wojciechowski w ogniu pytań polskich rolników

Zachodniopomorscy rolnicy zorganizowali debatę on-line z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Zadali mu szereg trudnych pytań. O czym dyskutowali?

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)