Od 2 lat rolnik uprawia ziemię z KOWR, którą niesłusznie wygrał w przetargu. Co na to KOWR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Od 2 lat rolnik uprawia ziemię z KOWR, którą niesłusznie wygrał w przetargu. Co na to KOWR?

26.05.2019autor:

Minęły dwa lata od przetargu ograniczonego ofert pisemnych na dzierżawę ziemi z KOWR, a rolnik, który niesłusznie wygrał jedną z działek, nadal ją uprawia. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa walczy o zwrot gruntów w sądzie.

W październiku 2017 roku pisaliśmy o nieprawidłowościach podczas przetargów organizowanych przez Zamiejscową Sekcję Gospodarowania Zasobem w Przygodzicach-Pardalinie oddziału KOWR w Poznaniu. Jak wynikało z relacji naszych rozmówców, dochodziło tam do sztucznego podziału działek, fikcyjnego przepisywania zwierząt, podawania nieprawdziwych informacji. W gminie Kotlin w obrębie Parzew do przetargu 18 maja 2017 roku wystawiono podzieloną na trzy części działkę o numerze 223, łącznie około 54 ha.  

r e k l a m a

Konie widmo, ziemia jak najbardziej realna

Rolnicy, którzy poczuli się pokrzywdzeni wynikami tego przetargu, przeprowadzili własne śledztwo go dotyczące. Interweniowali w zamiejscowej sekcji OT ANR w Poznaniu praktycznie natychmiast po ogłoszeniu wyników. Jak się bowiem okazało przetarg na jedną z części działki 223 wygrała osoba, która zastawiała się umową adopcyjną na konie, których nikt nie widział. Nie wykazała też wszystkich gruntów, jakie faktycznie posiada.

Pomimo że KOWR w Poznaniu nie dopatrzył się nieprawidłowości, po skardze rolników Dyrektor Generalny KOWR unieważnił przetarg. Stało się to 2 października 2017 roku. Wniosek o unieważnienie przetargu na dzierżawę tej nieruchomości był rozpatrywany przez Biuro Kontroli i Bezpieczeństwa Informacji (obecne Biuro Audytu i Kontroli) KOWR. 


Pobierz archiwalny artykuł - kliknij


Nie oddał ziemi, KOWR walczy o nią w sądzie

Okoliczni rolnicy informowali redakcję, że sporne grunty nadal są w rękach nieuczciwego dzierżawcy. Zwróciliśmy się więc do KOWR o wyjaśnienie sprawy. Z otrzymanych informacji wynika, iż instytucja ta ma poważny problem z odebraniem gruntów. Pierwszy termin wydania nieruchomości wyznaczyła na 6 listopada 2017 roku.

Jak napisano: „Niewydanie przez kandydata na dzierżawcę przedmiotowych nieruchomości pomimo kilkukrotnych wezwań spowodowało, że OT KOWR w Poznaniu o ich zwrot wystąpił na drogę postępowania sądowego. Mając na uwadze obecny stan formalno-prawny dotyczący zajmowania gruntów Zasobu WRSP, sporne kwestie zostaną rozstrzygnięte przez sąd”.

To wręcz niewiarygodne, a jednak prawdziwe!


Magdalena Szymańska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dzierżawa gruntów a bezczynszowe użytkowanie ziemi. Jakie są różnice?

„Prawne aspekty dzierżawy gruntów rolnych” to temat pierwszej konferencji szkoleniowej, którą na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu zorganizowała współpracująca z „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym” dr hab. Aneta Suchoń. 

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)