Napięta sytuacja na rynku pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Napięta sytuacja na rynku pszenicy

24.02.2020autor: Magdalena Szymańska

Warunki pogodowe nie sprzyjają tegorocznym zbiorom zbóż w Europie. Raporty prognozują znacznie mniejsze zbiory, jak przed rokiem. Jeśli przewidywania analityków się sprawdzą, to obecny rok na rynku pszenicy będzie znacznie bardziej napięty.

Rynek się skurczy

W raporcie Strategie Grains z 16 stycznia br. firma Tallage prognozuje, że powierzchnia zasiewów pszenicy miękkiej w UE (obejmującej jeszcze 28 krajów) pod zbiory w 2020 r. wyniesie 23,2 mln ha, czyli będzie o 2,5% mniejsza niż rok wcześniej. Największy spadek z powodu intensywnych opadów deszczu w czasie zasiewów ozimin przewidywany jest we Francji (największym producencie tego zboża). Może on wynieść 7,4%, co daje powierzchnię sięgającą 4,61 mln ha.
r e k l a m a

U sąsiada zza Odry podobnie jak we Francji

W Niemczech, drugim największym producencie pszenicy w UE, eksperci Tallage oceniają powierzchnię na 3,03 mln ha, co oznacza spadek o 2,5% wobec 2019 r. a tamtejszy urząd statystyczny na około 2,84 mln ha, czyli o 7,1% mniejszy od areału zasiewów w 2018 r. W pozostałych krajach (w tym w Polsce) powierzchnia ma być zbliżona do ubiegłorocznej. Niemniej w Polsce, Danii i w krajach bałtyckich ze względu na wysokie temperatury zimą, jest problem z hartowaniem ozimin.

Mniej pszenicy

Mając na względzie te uwarunkowania, wstępne prognozy wskazują, że produkcja pszenicy miękkiej w UE będzie o około 4–5% mniejsza wobec 2019 r. Przy czym w przypadku Polski eksperci Tallage spodziewają się wzrostu zbiorów o prawie 6% do 11,52 mln t.

Jak ocenia Marta Skrzypczak z BNP Paribas, gdyby te przewidywania się sprawdziły, sytuacja na rynku pszenicy w nadchodzącym sezonie byłaby znacznie bardziej napięta niż w bieżącym.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rozpoznać optymalne fazy na skracanie pszenicy?

W pszenicy kluczowa dla wykonania zabiegu skracania jest faza BBCH 31 (faza strzelania w źdźbło, kiedy to pierwsze kolanko znajduje się co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia). Ten optymalny termin trzeba umieć rozpoznać. Faza rozpoczyna się najpierw na najsilniejszym źdźble, czyli pędzie głównym.

czytaj więcej

Ceny warchlaków w Danii biją kolejne rekordy

Cena warchlaków w Danii wzrasta. Najnowsze notowania giełdowe pokazują dokładnie o ile koron duńskich cena za warchlaka powędrowała w górę.

czytaj więcej

Jak dokrzewić pszenice, jeśli zajdzie taka potrzeba?

W polskim klimacie zawsze należy liczyć się ze stratami zimowymi w obsadzie roślin. Na dobrą sprawę zimy jeszcze nie było, lecz historia pogodowa uczy pokory. W marcu wszystko może się jeszcze zdarzyć.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)