Na dopłatach rolno-środowiskowo-klimatycznych nie zyskują rolnicy, ale spekulanci
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na dopłatach rolno-środowiskowo-klimatycznych nie zyskują rolnicy, ale spekulanci

24.01.2022

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji. Z kolei dopłaty do międzyplonów ścierniskowych blokują wysiew zbóż w terminie.

Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić w nowym PROW dopłaty do utrzymania zadrzewień śródpolnych. Stawka ma wynieść  2 494 zł/ha. 

r e k l a m a

Na dopłatach do zadrzewień zyskują spekulanci

Zdaniem prezesa DIR, Ryszarda Borysa dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji. Pieniądze mogą trafić do podmiotów, które tylko posiadają grunty, ale ich nie użytkują.

Mamy masę pseudo rolników, którzy posiadają grunty jedynie pod dopłaty unijne. Takie działanie tylko sprzyja takim patologiom zaznacza dobitnie prezes DIR w liście do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Borys ocenia, że osoby posiadające grunty, nie prowadzące żadnej działalności rolniczej uzyskały kolejną pomoc finansową.

- Poprzez takie działania nie chcą oficjalnie wydzierżawiać ziemi, gdyż im to się nie opłaca - pisze prezes Izby.

Zaznacza, że z jednej strony rolnicy dostają dopłaty do maszyn rolniczych, które często ulegają uszkodzeniu przez przeszkody w postaci zadrzewień, jednak z drugiej dopłaca się za "drzewa i krzaki'', a nie za produkcję rolną.

DIR informuje też, że zadrzewienia mogą wpływać niekorzystnie na meliorację, stosunki wodne i pogarszać możliwości produkcyjne sąsiednich działek.

Termin siewu międzyplonu ścierniskowego jest za krótki i obniża plony

Podczas Forum Rolniczego, które odbyło się w Dzierżoniowie, działacze samorządu rolniczego zgłoszili także uwagi w sprawie dopłat do międzyplonów ścierniskowych. Zdaniem DIR, międzyplony blokują wysiew zbóż w terminie, narażając rolników na niższe plony. Termin siewu międzyplonu ścierniskowego do 20 sierpnia rolnicy uznają za zbyt krótki, ponieważ "utrzymanie go przez kolejne 8 tygodni to fikcja".

Jak argumentują dolnośląscy rolnicy, takie działania mają negatywny wpływ na bilans wodny.

- Wysiew międzyplonów ścierniskowych zatem wiąże się z uszczupleniem zasobów wody dostępnej w glebie i zawartych w niej składników pokarmowych co rodzi dyskusję, czy powyższe są tak naprawdę potrzebne - podsumowuje prezes Ryszard Borys.

oprac. ksz, na podstawie topagrar.pl, fot. arch.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Globalny kryzys - czy jesteśmy w stanie go kontrolować?

Niemieckie Służby Pogodowe (DWD) zaznaczaj istotny wpływ wiosennej suszy. Globalny kryzys - czy możemy złagodzić i ograniczyć skutki ekstremalnych warunków pogodowych? 

czytaj więcej

Ekstensywna hodowla zwierząt nie chroni klimatu?

Ekstensywna hodowla zwierząt w Europie wcale nie wpływa pozytywnie na ochronę klimatu. Analiza przeprowadzona przez naukowców z World Resources Institute (WRI), niezależnej organizacji badawczej z siedzibą w Waszyngtonie (USA), przeanalizowała pod kątem ochrony klimatu duńskie rolnictwo. Potwierdziło się, że duńska produkcja mleka ma stosunkowo niewielki wpływ na klimat.

czytaj więcej

KE zablokuje unijne fundusze dla Polski. Polscy rolnicy nie dostaną dopłat?!

Polska nie zamierza płacić kar za Turów ani za łamanie praworządności. KE zdecydowała więc, że pieniądze te odbierze z przysługujących Polsce funduszy. Czy polskim rolnikom grozi utrata dopłat bezpośrednich i dotacji z PROW?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)