Ekstensywna hodowla zwierząt nie chroni klimatu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekstensywna hodowla zwierząt nie chroni klimatu?

31.01.2022autor: Artur Puławski

Ekstensywna hodowla zwierząt w Europie wcale nie wpływa pozytywnie na ochronę klimatu. Analiza przeprowadzona przez naukowców z World Resources Institute (WRI), niezależnej organizacji badawczej z siedzibą w Waszyngtonie (USA), przeanalizowała pod kątem ochrony klimatu duńskie rolnictwo. Potwierdziło się, że duńska produkcja mleka ma stosunkowo niewielki wpływ na klimat.

Ekstensywna hodowla zwierząt nie ma sensu?

Naukowcy stwierdzili również, że ze względu na rosnące globalne zapotrzebowanie na żywność byłoby nonsensem, również z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu, ekstensywne trzymanie zwierząt w sprzyjających regionach geograficznych, takich jak Europa Środkowa i Północna. Według aktualnych prognoz – do 2050 roku światowa populacja ludzi wzrośnie o około 2 miliardy. A więc zapotrzebowanie na mleko i mięso będzie rosło i tę potrzebę w taki, czy inny sposób trzeba będzie zaspokoić.

Intensywna hodowla wiąże się z niższymi kosztami środowiskowymi

Według ekspertów z WRI, produkcja wołowiny i mleka w Europie, zwłaszcza w Danii, jest znacznie wydajniejsza i wiąże się z niższymi kosztami środowiskowymi niż w krajach rozwijających się i wschodzących.
Dlatego też nie ma sensu redukcja populacji zwierząt w Europie, bo długoterminowym skutkiem takiego działania byłoby przeniesienie produkcji mleka i mięsa do regionów świata o niższych standardach zrównoważonego rozwoju, co ostatecznie mogłoby doprowadzić nawet do wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Zieloną transformację rolnictwa należy zawsze postrzegać w kontekście globalnym i należy brać pod uwagę jej konsekwencje. Zamiast likwidować hodowlę, należy raczej skupiać się na bardziej efektywnym żywieniu i nawożeniu, przez co emisje gazów cieplarnianych będą dalej redukowane, nawet jeśli produkcja będzie rosła.

Artur Puławski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 3/2021 na str. 6. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie: Zamów prenumeratę.


autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na dopłatach rolno-środowiskowo-klimatycznych nie zyskują rolnicy, ale spekulanci

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji. Z kolei dopłaty do międzyplonów ścierniskowych blokują wysiew zbóż w terminie.

czytaj więcej

Fonterra wprowadza do swojej floty pierwszą elektryczną cysternę do mleka

Nowozelandzki gigant mleczarski Fonterra wprowadził do swojej floty pierwszą cysternę elektryczną. Inwestycja jest kolejnym dużym krokiem spółdzielni do obniżenia emisyjności i osiągnięcia neutralności klimatycznej. 

czytaj więcej

Zeroemisyjne produkty mleczarskie stają się coraz bardziej popularne

Europejskie przedsiębiorstwa rozpoczęły wyścig w kategorii produktów o ,,zerowej emisji’’. Trend ten przybiera na sile. Można zaobserwować, że na rynku tworzy się nowa kategoria produktów, nazywanych coraz częściej zeroemisyjnymi. To co miało budować znaczące przewagi producentów żywności z Europy podejmują również przedsiębiorstwa z innych regionów świata.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)