KE zablokuje unijne fundusze dla Polski. Polscy rolnicy nie dostaną dopłat?!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE zablokuje unijne fundusze dla Polski. Polscy rolnicy nie dostaną dopłat?!

23.01.2022

Polska nie zamierza płacić kar za Turów ani za łamanie praworządności. KE zdecydowała więc, że pieniądze te odbierze z przysługujących Polsce funduszy. Czy polskim rolnikom grozi utrata dopłat bezpośrednich i dotacji z PROW?

We wrześniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Termin zapłaty pierwszej transzy minął 18 stycznia. Polski rząd nie zamierza jednak płacić tej kary, podobnie zresztą jak nie zamierza płacić za łamanie praworządności przez Izbę Dyscyplinarną. 

r e k l a m a

Bruksela: kary będą potrącone z unijnych funduszy należnych Polsce

Ale Komisja Europejska zamierza wyegzekwować te pieniądze. W ubiegłym tygodniu wysłała Warszawie ostateczne wezwanie do zapłaty. Według agencji Reutera pierwsza transza opiewa na 70 mln euro. Jeśli w tym czasie Polska nie ureguluje rachunku, po 15 dniach KE zacznie potrącać te środki z unijnych funduszy przeznaczonych dla Polski. 

- Jeśli władze polskie nie dokonają płatności, KE ma solidne procedury, by odzyskać kary. To zostałoby zrobione poprzez potrącenie kwoty wymienionej w pierwszym wezwaniu do zapłaty z płatności, które kraje członkowskie otrzymują z budżetu UE – powiedział rzecznik KE Balazs Ujvari.

Dodał, że drugi list został wysłany 3 stycznia, więc 15-dniowy termin końcowy liczy się od momentu, w którym polskie władze potwierdziły jego otrzymanie.

Czy polskim rolnikom grozi utrata dopłat bezpośrednich i dotacji z PROW?

Z jakich środków Komisja Europejska potrąci kary? Tego jeszcze nie wiadomo, ale może to nastąpić np. z Funduszu Spójności lub unijnego budżetu na pierwszy filar polityki rolnej, a właśnie z tej puli do polskich rolników trafiają dopłaty bezpośrednie.

Czy oznacza to, że rolnicy ich nie otrzymają? Raczej nie, bo dopłaty bezpośrednie wypłacane są początkowo ze środków budżetu państwa, a KE zwraca tę należność w późniejszym terminie. Ponadto kwoty przeznaczone na dopłaty są znacznie wyższe.

Może na tym stracić jednak budżet państwa, bo zwrot będzie o tę kwotę uszczuplony. A jeśli w budżecie krajowym będzie zabezpieczona na ten cel rezerwa, to będzie z czego dołożyć, jeśli nie będzie… to mogą być jednak opóźnienia w wypłatach należnych rolnikom dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i dotacji z PROW.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl

fot. A. Galus

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny nawozów znowu gwałtownie rosną. A dopłaty do nawozów znikają

W niektórych punktach nawozy zdrożały nawet o 150 zł/t. Co prawda premier obiecuje rolnikom dopłaty do nawozów, ale posłowie z jego partii nie zgodzili się na umieszczenie w budżecie środków na to wsparcie. Z czego więc rząd zamierza wypłacić rolnikom dotacje? Czy to tylko puste obietnice?

czytaj więcej

Na dopłatach rolno-środowiskowo-klimatycznych nie zyskują rolnicy, ale spekulanci

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji. Z kolei dopłaty do międzyplonów ścierniskowych blokują wysiew zbóż w terminie.

czytaj więcej

Dodatkowe 140 mln zł dla rolników na dopłaty do nawozów

Senat opowiedział się za uwzględnieniem w budżecie państwa dopłat do nawozów i rekompensat dla poszkodowanych przez bankrutujące punkty skupu. Na ten cel miałoby zostać przeznaczone łącznie 640 mln zł.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)