Mandat za zabrudzenie drogi ciągnikiem przez rolnika. Kiedy i jak wysoki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mandat za zabrudzenie drogi ciągnikiem przez rolnika. Kiedy i jak wysoki?

22.02.2023autor: Michał Czubak

Każdemu rolnikowi przynajmniej raz zdarzyło się, że prosto z pola ubrudzonym ciągnikiem wyjechał na drogę publiczną. Błoto z kół naniesione na drogę stwarza jednak spore niebezpieczeństwo i policjanci nie są pobłażliwi dla rolników zabrudzających drogę. Jaka kara grozi za zabrudzenie drogi?

Prace polowe ruszają. Ciągniki brudzą drogę

Zbliżająca się wiosna to czas wzmożonej i intensywnej pracy w polu – głównie z wykorzystaniem maszyn. Miękka i morka ziemia sprawia, że o błoto na kołach ciągnika rolniczego wcale nie jest trudno. Pogoda jest bowiem w kratkę – raz na plusie, raz na minusie. Trudno o ciepłe dni, które wysuszyłyby grunt, by błoto nie osadzało się na pojeździe, a prace polowe wykonane być muszą.

Przykre konsekwencje rodzą się, gdy takim ubrudzonym pojazdem wyjedzie się na drogę. Tutaj do akcji mogą wkroczyć policjanci i ukarać rolnika. Warto pamiętać, że nie chodzi o każdą drogę, a jedynie o tę, która ma status drogi publicznej.

r e k l a m a

Jaka kara za zabrudzenie drogi?

Zabrudzenie drogi to wykroczenie. Zgodnie z kodeksem wykroczeń jest on rozliczane na miejscu przez interweniujących policjantów, którzy mogą zastosować trzy metody ukarania sprawcy zabrudzenia drogi: pouczenie, kara grzywny do 1500 zł albo kara nagany. Gdy osoba taka nie przyjmie kary zaproponowanej przez policjanta, wówczas o winie i karze rozstrzygać będzie sąd.

Nie zawsze zabrudzenie jest wykroczeniem

Co istotne, nie każde zabrudzenie stanowi wykroczenie w ruchu drogowym. Chodzi jednie o takie, które faktycznie mogą spowodować zagrożenie lub niebezpieczeństwo w ruchu drogowym w zależności od okoliczności takich jak m.in. natężenie ruchu, szerokość jezdni, występowanie zakrętów czy niekorzystnych warunków pogodowych.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podwójny pech rolnika. Nie dość, że zgubił zboże, to jeszcze dostał mandat

Sporego pecha miał rolnik spod Inowrocławia. Przewożąc zboże w Batkowie (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do awarii przyczepy. Słono go to kosztowało.  

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)