Kto płaci podatek rolny od odziedziczonej ziemi, jeśli nie nastąpił podział majątku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto płaci podatek rolny od odziedziczonej ziemi, jeśli nie nastąpił podział majątku?

31.08.2019autor: Paweł Mikos

Jedna z Czytelniczek odziedziczyła wraz z rodzeństwem gospodarstwo po ojcu. On z niego korzysta, za to rodzeństwo już tak. Czy osoba niekorzystająca z gospodarstwa musi zapłacić podatek rolny czy nie? 

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy podatek musi zapłacić jeden ze współwłaścicieli, a kiedy wszyscy?

Odziedziczyliśmy z bratem i siostrą gospodarstwo rolne po ojcu. Dotychczas nie przeprowadziliśmy podziału tego majątku. Na gospodarstwie został brat. Z części działek korzysta też siostra, która mieszka niedaleko. Ja nie mam z tą ziemią nic wspólnego. Czy urząd gminy prawidłowo wystawia decyzję podatkową na nas troje? – takie pytanie otrzymała redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego” od jednej z Czytelniczek. 

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny:

r e k l a m a

Ustawa o podatku rolnym określa, kiedy podatek musi zapłacić jeden ze współwłaścicieli, a kiedy wszyscy

W opisanej sytuacji fakt, że mieszka pani daleko i w żaden sposób nie korzysta z ziemi odziedziczonej po ojcu nie ma znaczenia.
Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o podatku rolnym, jeżeli grunty rolne stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym. Obowiązek podatkowy ciąży natomiast solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach),  zastrzeżeniem ust. 6 

W myśl zaś art. 3. ust. 6 ustawy o podatku rolnym, jeżeli będące we współwłasności grunty stanowią gospodarstwo rolne, obowiązek podatkowy ciąży na tym właścicielu, który to gospodarstwo prowadzi w całości. 

 

Jeśli całość gospodarstwa prowadzi jeden ze współwłaścicieli, to on w całości opłaca podatek rolny 

Z tego co pani napisała, wynika, że działalność rolniczą na gruntach po ojcu prowadzi zarówno brat, jaki i siostra. Nikt z nich zatem nie robi tego w całości.
Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 listopada 2017 roku (sygn. akt: II FSK 2755/15), ustalenie, kto prowadzi gospodarstwo rolne, należy do organu podatkowego i powinno być elementem przeprowadzonego postępowania podatkowego.  

Jeśli prowadzą ją wszyscy współwłaściciele (współposiadacze) lub niektórzy spośród nich albo żaden z nich – obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich.
Każdy ze współwłaścicieli, bez względu na to z jakiej części gruntu faktycznie korzysta pozostaje osobiście odpowiedzialny za całość powstałego zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem, że jego uiszczenie przez jednego ze współwłaścicieli – zwalnia pozostałych. 

Decyzja w sprawie wymiaru podatku powinna zostać wydana na wszystkich współwłaścicieli i każdemu doręczona. 

 

Alicja Moroz  
Fot. Pexels/Malwina Zalewska 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podatek rolny – w 2020 roku będą wyższe stawki

Stawki podatku rolnego w 2020 roku mogą być wyższe niż w 2019. Wynika to z wyższej ceny żyta, która jest podstawą do ustalenia stawek podatku rolnego. Przeciętne polskie gospodarstwo rolne będzie musiało zapłacić nawet 1600 złotych podatku rolnego.

czytaj więcej

Kto i kiedy nie musi płacić podatku od spadku?

Kto jest wyłączony z obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn? Czy dotyczy to też przejęcia gospodarstwa rolnego w spadku? Ile jest czasu na złożenie zeznania do urzędu skarbowego od nabycia spadku? 

czytaj więcej

Czy można zamienić służebność mieszkania na dożywotnią rentę?

Na wsi bardzo często rodzice przekazują gospodarstwo jednemu z dzieci w zamian za dożywotnią służebność mieszkania. Czy można ją zamienić później na dożywotnią rentę dla rodziców? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna?   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)