Kto i kiedy nie musi płacić podatku od spadku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto i kiedy nie musi płacić podatku od spadku?

09.09.2019autor: Paweł Mikos

Kto jest wyłączony z obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn? Czy dotyczy to też przejęcia gospodarstwa rolnego w spadku? Ile jest czasu na złożenie zeznania do urzędu skarbowego od nabycia spadku? 

Z artykułu dowiesz się

  • Czy nabycie w drodze spadku gospodarstwa jest objęte podatkiem?  
  • Ile spadkobierca ma czasu na zgłoszenie do urzędu skarbowego od nabycia spadku?

Siostra została wdową z trojgiem dzieci. Wniosła sprawę do sądu o spadek po mężu. Czy to prawda, że urząd skarbowy może ją obciążyć podatkiem od wzbogacenia? W jakim czasie musi zakończyć się sprawa w sądzie, by siostra nie musiała płacić tego podatku? – dopytuje się jedna z Czytelniczek „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego.  

Zgodnie z art. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych (znajdujących się lub wykonywanych na terytorium Polski) w drodze:

  • dziedziczenia,
  • zapisu zwykłego,
  • dalszego zapisu,
  • zapisu windykacyjnego,
  • polecenia testamentowego,
  • darowizny,
  • polecenia darczyńcy,
  • zasiedzenia,
  • nieodpłatnego zniesienia współwłasności,
  • pobierania nieodpłatnej renty,
  • nieodpłatnego użytkowania oraz służebności,
  • otrzymania zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu.

 

Czy nabycie w drodze spadku gospodarstwa jest objęte podatkiem? 

Ustawa przewiduje szereg zwolnień z podatku – zarówno przedmiotowych, jak i podmiotowych.

I tak m.in. zwolnione z podatku jest nabycie własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Nie ma przy tym znaczenia, czy nabywca jest osobą bliską zbywcy (spadkodawcy), czy też jest dla niego obcy. 

Straci on jednak prawo do zwolnienia, jeśli nie będzie prowadził gospodarstwa przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.
Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie. 

 

Ile spadkobierca ma czasu na zgłoszenie do urzędu skarbowego od nabycia spadku?

W przypadku Pani siostry istotne jest zwolnienie podmiotowe przewidziane w art. 4a ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą oni nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. 

W razie nabycia w drodze dziedziczenia termin ten biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Postanowienie to uprawomocnia się w terminie 21 dni od daty ogłoszenia orzeczenia, o ile żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie postanowienia lub apelacji. Nie jest zatem istotne, jak długo będzie trwała sprawa w sądzie.            

 

Alicja Moroz 
Fot. pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podatek rolny – w 2020 roku będą wyższe stawki

Stawki podatku rolnego w 2020 roku mogą być wyższe niż w 2019. Wynika to z wyższej ceny żyta, która jest podstawą do ustalenia stawek podatku rolnego. Przeciętne polskie gospodarstwo rolne będzie musiało zapłacić nawet 1600 złotych podatku rolnego.

czytaj więcej

Czy KRUS może zabrać emeryturę lub rentę na poczet zaległych składek?

Czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może pobrać kwotę renty wypłacanej rolnikowi na poczet zadłużenie wynikającego z nieopłacania składek na ubezpieczenie w KRUS? 

czytaj więcej

Kto płaci podatek rolny od odziedziczonej ziemi, jeśli nie nastąpił podział majątku?

Jedna z Czytelniczek odziedziczyła wraz z rodzeństwem gospodarstwo po ojcu. On z niego korzysta, za to rodzeństwo już tak. Czy osoba niekorzystająca z gospodarstwa musi zapłacić podatek rolny czy nie? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)