Kto otrzyma świadczenie KRUS dla osób represjonowanych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto otrzyma świadczenie KRUS dla osób represjonowanych?

27.12.2020autor: Michał Czubak

Rolnicy, którzy posiadają odpowiedni status nadany przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych mogą ubiegać się o świadczenie wyrównawcze. Kto może je otrzymać i na jakich zasadach?

Z artykułu dowiesz się

  • komu przysługuje świadczenie wyrównawcze?
  • czy świadczenie wyrównawcze obciążone jest podatkiem i składkami?
  • gdzie złożyć wniosek o świadczenie wyrównawcze?

Komu przysługuje świadczenie wyrównawcze?

Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie, której szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i która pobiera emeryturę lub rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w kwocie niższej niż 2400 zł miesięcznie.

Przy czym przez kwotę emerytury lub renty rozumie się wysokość pobieranej emerytury lub renty brutto lub sumę tych świadczeń wraz ze świadczeniami wypłaconymi przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych z emeryturami i rentami, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.

r e k l a m a

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie wyrównawcze?

Z wnioskiem o świadczenie wyrównawcze należy się udać do oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS. Pobierający emeryturę rolniczą z KRUS i emeryturę wypłacaną przez ZUS, składają wniosek w jednostce organizacyjnej ZUS.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych wystawiony przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Osoby uprawnione do emerytury i renty zagranicznej lub innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze dodatkowo powinny dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawiony przez zagraniczną instytucję.

Czy świadczenie wyrównawcze obciążone jest podatkiem i składkami?

Świadczenie wyrównawcze przysługuje w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2400 zł, a łączną kwotą otrzymywanych emerytur i rent oraz świadczeń zagranicznych. Ze świadczenia wyrównawczego nie potrąca się zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niedziele handlowe w 2021 roku – kiedy będą otwarte sklepy?

Można śmiało powiedzieć, że większość z nas przyzwyczaiła się już do niedziel bez handlu. Mimo to warto wiedzieć, kiedy w 2021 roku będzie można zrobić zakupy w niedzielę? Czy zakaz handlu w niedzielę dotyczy także wiejskich sklepów?

czytaj więcej

Czy rolnik ma prawo pierwokupu udziałów w gruntach rolnych?

Jestem współwłaścicielem gruntów rolnych wraz z kuzynami. Jeden z nich zamierza sprzedać swój udział. Czy jako rolnik indywidualny będę mógł go kupić na zasadach pierwokupu?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)