Czy KRUS może zabrać emeryturę lub rentę na poczet zaległych składek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy KRUS może zabrać emeryturę lub rentę na poczet zaległych składek?

08.09.2019autor: Paweł Mikos

Czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może pobrać kwotę renty wypłacanej rolnikowi na poczet zadłużenie wynikającego z nieopłacania składek na ubezpieczenie w KRUS? 

Z artykułu dowiesz się

  • Czy KRUS może potrącać z wypłacanych świadczeń zaległe składki? 
  • Jeśli tak, to jaką część świadczenia może zostać potrącona? 

– Sąsiad otrzymał rentę z tytułu niezdolności do pracy z KRUS na rok. Nie opłacał składek na KRUS, więc ma spore zadłużenie. Całą kwotę renty zabierają mu na poczet zadłużenia. Czy jest to zgodne z prawem? Czy nie muszą mu nic zostawić? – tak brzmi pytanie Czytelnika „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.


Odpowiedzi udziela Alicja Moroz prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego:

r e k l a m a

Czy KRUS może potrącać z wypłacanych świadczeń zaległe składki na ubezpieczenie społeczne?

KRUS postępuje zgodnie z prawem. 

W myśl bowiem art. 50 ust. 1 i 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może potrącać z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległe składki na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin lub na ubezpieczenie wraz z odsetkami, a także składki na ubezpieczenie za bieżący kwartał. 

 

Czy potrącenie dotyczy wszystkich składek?  

Dotyczy to tylko składek za osobę pobierającą świadczenie, z wyjątkiem domownika, oraz składek, do których opłacenia zobowiązana jest ta osoba.
Ponadto z emerytur i rent mogą być potrącane inne należności na zasadach określonych w odrębnych przepisach. 

O dokonywaniu potrącenia orzeka się w decyzji ustalającej prawo do świadczenia albo w odrębnej decyzji. Potrącenia dokonywane w tym trybie nie stanowią postępowania egzekucyjnego, dlatego nie jest konieczne wystawienie przez organ rentowy tytułu wykonawczego przeciwko dłużnikowi.

 

Jaka część świadczenia może zostać potrącona na zadłużenie? 

Jak wynika z treści tego przepisu, nie ustanawia on granicy, do której organ rentowy może potrącać zaległe składki z wypłacanego świadczenia. 

Uprawnia to do wniosku, że na poczet tych należności może być potrącana cała kwota przysługującego do wypłaty świadczenia – w tym przypadku kwota miesięcznej renty. Potwierdza to orzecznictwo sądowe, m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt: III AUa 122/15), w którym sąd stwierdził, że art. 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zezwala organowi rentowemu na dokonywanie potrąceń całości wypłacanych świadczeń na poczet zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników. 

 

KRUS może ściągać zadłużenie poprzez urzędy skarbowe

Uregulowanie to nie ma odpowiednika w przepisach ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ani w ustawie z 18 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowi szczególne uprawnienie przyznane Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wynikające z tego, że świadczenie z ubezpieczenia społecznego jest przyznane mimo nieopłacenia składek.

W przypadku gdy rolnik nie spłaca zadłużenia w żadnej formie, a dochodzenie należności ze świadczeń nie daje gwarancji pokrycia zadłużenia, na mocy art. 51 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników KRUS może podjąć dochodzenie należności w trybie egzekucji administracyjnej realizowanej poprzez urzędy skarbowe. Może także – stosownie do postanowień ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece – zabezpieczyć wierzytelności poprzez wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej gospodarstwa.      

Alicja Moroz 
Fot. pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KRUS: Najniższa emerytura rolnicza wzrośnie o 8 złotych

Najniższe emerytura rolnicza i renta rolnicza wzrosną od 1 października do 943 złotych na rękę. To efekt obniżenia stawki podatku dochodowego. KRUS podaje, że dzięki temu najniższa emerytura rolnicza wzrośnie o 8 złotych. KRUS będzie wypłacać też dodatkowe świadczenia dla inwalidów wojennych.

czytaj więcej

Jakie składki na KRUS za IV kwartał?

KRUS podał stawki ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz emerytalno-rentowego dla rolników i domowników na IV kwartał 2019 roku. Jakie są stawki? Kiedy mija termin opłacenia składek na KRUS za IV kwartał 2019? 

czytaj więcej

Kto i kiedy nie musi płacić podatku od spadku?

Kto jest wyłączony z obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn? Czy dotyczy to też przejęcia gospodarstwa rolnego w spadku? Ile jest czasu na złożenie zeznania do urzędu skarbowego od nabycia spadku? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)