Kredyty preferencyjne z dopłatą z ARiMR. W puli ponad 300 mln złotych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kredyty preferencyjne z dopłatą z ARiMR. W puli ponad 300 mln złotych

05.02.2021autor: Paweł Mikos

ARiMR poinformowała, że wkrótce rozpocznie się akcja udzielania kredytów preferencyjnych dla rolników w 2021 r. Na same dopłaty do oprocentowania kredytów będzie niemal 6 mln zł. Jednak rolnicy wskazują, że mają problemy z uzyskaniem kredytu. Dlaczego? 

Na co rolnik może przeznaczyć kredyt preferencyjny?

Od poniedziałku 8 lutego 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na internetowej platformie aplikacyjnej udostępni współpracującym z nią bankom limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów preferencyjnych na 2021 rok.
Rolnicy mogą otrzymać m.in. kredyty na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych (z linii K01, K02, DK01, DK02). Agencja informuje, że z tych linii będą następujące kwoty:

  • limit akcji kredytowej w wysokości 250 mln zł;
  • środki w kwocie 5 mln zł na dopłaty do oprocentowania tych pożyczek.

Z kolei na kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk) będą środki  w kwocie 8 mln zł na dopłaty do tych kredytów.

Natomiast na kredyty na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej (z linii KR) ARiMR przewiduje:

  • limit akcji kredytowej w wysokości 50 mln zł,
  • środki w kwocie 0,7 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.
r e k l a m a

W jakich bankach rolnicy mogą starać się o kredyty preferencyjne?

ARiMR informuje, że w 2021 roku o kredyty preferencyjne rolnicy mogą ubiegać się w:

  • Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku oraz w zrzeszonych i współpracujących z nimi bankach spółdzielczych;
  • BNP Paribas Bank Polska,
  • Santander Bank Polska,
  • Krakowskim Banku Spółdzielczym,
  • Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

Natomiast o kredyty z linii KR udzielają wyłącznie banki spółdzielcze z grupy BPS i SGB.

 

Banki nie udzielają kredytów preferencyjnych. Dlaczego?

Niektórzy rolnicy, w tym Czytelniczka Tygodnia Poradnika Rolniczego już od ubiegłego roku stara się o taki kredyt, ponieważ planuje budowę obory. Niestety, nie może uzyskać takiej pożyczki. Przedstawiciele banków twierdzą, że instytucje te nie mogą udzielić kredytu ze względu ma obowiązujące prawo. Wysłaliśmy zapytania w tej sprawie do ARiMR. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Agencji. Za to jeden z banków podał, że problematyczne jest wyliczenie wysokości pomocy z tytułu dopłat ze względu na… zbyt niskie stopy procentowe. 

Więcej na ten temat przeczytasz w Tygodniku Poradniku Rolniczym w nr. 7/2021. 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

"Na ARiMR" – na czym polega nowa metoda oszustów?

Wypełnianie wniosków o dotacje z ARiMR nie jest łatwe. Wiedzą o tym rolnicy i często korzystają z pomocy doradców. Jednak teraz oszuści zaczynają wykorzystywać tę sytuację. Na czym dokładnie polega nowe oszustwo? Ile pieniędzy mogą stracić rolnicy?

czytaj więcej
Aktualności

Dopłata za szybsze rozpatrzenie wniosku ARiMR – uwaga na oszustów!

ARiMR informuje, że dotarły do instytucji informacje o kimś, kto podszywa się pod pracownika firmy rzekomo współpracującej z Agencją. Na czym polega usługa, którą oferuje oszust? 

czytaj więcej
Aktualności

Rozwój usług rolniczych – ile wniosków złożono?

Nabór na rozwój usług rolniczych kończy się za kilka dni. Ile wniosków i na jaką kwotę złożyli dokumenty w oddziałach regionalnych beneficjenci? Masz jeszcze czas! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)