Kontrowersje wokół dzierżawy 700 ha gruntów z KOWR dla zagranicznej spółki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontrowersje wokół dzierżawy 700 ha gruntów z KOWR dla zagranicznej spółki

11.02.2023autor: wk

Pod Gryfinem KOWR przedłużył umowę na dzierżawę gruntów rolnych spółce z zagranicznym kapitałem i to aż na 20 lat. Na tę ziemię czekali miejscowi rolnicy. – KOWR polskim rolnikom napluł w twarz – uważa Jan Rzepa z PSL. Jak decyzję Ośrodka tłumaczy resort rolnictwa? Czy rolnicy mogą liczyć choćby na część tej ziemi?

Pytania w sprawie przedłużenia dzierżawy gruntów rolnych?

W Sejmie rozgorzała dyskusja na temat przedłużania wieloletnich dzierżaw gruntów rolnych, które znajdują się w Zasobie Rolnym Skarbu Państwa. Czy taka ziemia powinna zostać rozdysponowana pośród indywidualnych rolników czy ma nadal być dzierżawiona przez firmy?

Pretekstem do tego była kwestia umowy dzierżawy gruntów jednej ze spółek w woj. zachodniopomorskim w powiecie gryfińskim w gminie Banie. Pytanie w tej sprawie przedstawicielom ministerstwa rolnictwa zadali posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

r e k l a m a

KOWR przedłużył firmie umowę dzierżawy na 20 lat

W październiku 2022 roku skończyła się tam wieloletnia umowa na dzierżawę ponad 700 ha gruntów rolnych. Zdaniem miejscowych izb rolniczych i kółek rolniczych dzierżawa nie powinna zostać przedłużona, a grunty powinny trafić do okolicznych rolników, którzy są zainteresowani jej przejęciem. Tymczasem stało się zupełnie inaczej.

KOWR przedłużył umowę temu dzierżawcy na 20 lat. Kiedy polskim rolnikom przedłuża się na 5, 8 lat, KOWR przedłużył na 20 lat. Ciekawe, panie ministrze, czy pan powie, z jakim czynszem została przedłużona ta dzierżawa. Dzisiaj rolnicy oczekują jednego – unieważnienia tej umowy i powrotu całego zasobu gruntów do Skarbu Państwa, a w przyszłości rozdysponowania ich pomiędzy lokalnymi rolnikami, którzy czekają na te grunty – wskazuje Jarosław Rzepa, poseł z PSL. 

Rafał Romanowski: firma wcześniej wyłączyła 30% wszystkich z dzierżawionych przez nią gruntów

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował, że chodzi o podmiot, który zrealizował tzw. „ustawę wyłączeniową” z 2011 r. i wyłączył 30% z ponad 1000 ha.

– Mówi pan też o przedsiębiorstwie, które zaproponowało wyłączenie dodatkowych ponad 200 ha z tych 700 ha, w ramach tej umowy pozostało mu tylko i wyłącznie 487 ha – tłumaczył Rafał Romanowski, który dodał, że przedsiębiorstwo działa na podstawie umowy zawartej w 1993 r. i nie zalega z czynszem dzierżawnym.

Rzepa: dlaczego KOWR robi taki wyjątek dla spółki z obcym kapitałem?

Ale zdaniem polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego KOWR nie musiał przedłużać umowy dzierżawy.

– KOWR nie musiał przedłużyć tej umowy. Zrobił wszystko, żeby tę umowę przedłużyć. Ja nie rozumiem dlaczego dla spółki z kapitałem obcym KOWR i ministerstwo rolnictwa robią takie wyjątki, a za nic mają polskich rolników. Zainteresowanie okazali polscy rolnicy z tej gminy, sąsiedniej wobec tej spółki. Niestety KOWR potraktował w uprzywilejowany sposób kapitał zagraniczny, a polskim rolnikom po prostu napluł w twarz – zwrócił się poseł Jan Rzepa do wiceministra  Romanowskiego.

– Mówi pan o podmiocie i o właścicielu tego podmiotu, który posiada obywatelstwo polskie, który ma już bardzo zakorzenione tutaj kontakty rodzinne. Jest tu od 1993 r. Podmiot wyłączył najpierw 30% zgodnie z ustawą, a teraz przy negocjacjach z rolnikami wyłączył ponad 200 ha. Z ponad tysiąchektarowego gospodarstwa zostało mu niespełna 487 ha – odpowiedział wiceminister Romanowski.

Jednak ostatecznie wiceminister rolnictwa nie wyjaśnił dlaczego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zdecydował się na zawarcie umowy z tym podmiotem aż na 20 lat.

wk
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ziemia po Top Farms trafi do rolników? Co z 200 pracownikami kombinatu?

23 marca 2023 r. w Kietrzu odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i rolników z Opolszczyzny w sprawie zagospodarowania ziemi po firmie Top Farms, która nie wywiązała się z obowiązku wyłączenia 30% gruntów od KOWR. 

czytaj więcej

KOWR uzyska 90 tys. ha. Gdzie i ile gruntów rolnych trafi do rolników?

W ciągu najbliższych trzech lat do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ma wrócić niemal 90 tys. ha gruntów rolnych z tzw. wyłączeń. Takie grunty położone są w 10 województwach. Gdzie i ile ziemi KOWR będzie mógł przekazać rolnikom? Ile państwowych gruntów jest użytkowanych bezprawnie?

czytaj więcej

Rada społeczna doradzi KOWR w sprawie dzierżawy gruntów. Kto w niej zasiada?

W najbliższych latach ze względy na tzw. wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa powróci niemal 100 tys. ha. Z tego powodu ma wzrosnąć rola rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi przy Dyrektorze Generalnym KOWR. A rada właśnie ma nowy skład i nowego przewodniczącego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)