Kiedy rolnik musi uzyskać wpis do rejestru w sanepidzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy rolnik musi uzyskać wpis do rejestru w sanepidzie?

24.01.2020autor: Michał Czubak

Czy muszę zgłosić do sanepidu fakt posiadania gospodarstwa rolnego nastawionego wyłącznie na produkcję roślinną? Gospodarstwo na mnie przepisał brat, który nie posiada własnej rodziny.

Z artykułu dowiesz się

  • Kto musi złożyć wniosek do sanepidu?
  • Kiedy należy tego dokonać?
  • Czy za brak dopełnienia formalności grozi kara?
Od niedawna prowadzę gospodarstwo rolne nastawione wyłącznie na produkcję roślinną. Przepisał je na mnie brat mamy niemający własnej rodziny. Dowiedziałem się od znajomego, że muszę zgłosić to do sanepidu. Czy to prawda? Wujek twierdzi, że nic takiego nie robił.
r e k l a m a

Przepisy są jednoznaczne w tej kwestii

Istotnie, jest Pan zobowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stosownie do art. 61 i następnych Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Obowiązek ten dotyczy wszelkich podmiotów działających na rynku spożywczym, prowadzących produkcję pierwotną (podstawową) oraz działalność w zakresie dostaw bezpośrednich.

Produkcja podstawowa oznacza produkcję, uprawę lub hodowlę produktów podstawowych, w tym zbiory, dojenie i hodowlę zwierząt gospodarskich przed ubojem. Oznacza też łowiectwo i rybołówstwo oraz zbieranie runa leśnego.

Do produktów podstawowych zalicza się produkty:
  • pochodzenia roślinnego, czyli: zboża, owoce, warzywa, zioła i grzyby hodowlane;
  • pochodzenia zwierzęcego, czyli: jaja, surowe mleko, miód, produkty rybołówstwa;
  • produkty zbierane w ich naturalnym środowisku, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, czyli grzyby, jagody, ślimaki itp.

SANEPID organem właściwym

Organem właściwym w sprawach rejestracji jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wniosek o rejestrację należy złożyć w siedzibie właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Formularze wniosków są dostępne na stronach internetowych tych placówek. W Inspektoracie należy też zgłaszać zmiany produkcji w celu dokonania zmian w rejestrze. Rejestracja jest bezpłatna. Artykuł 103 ust. 4 ww. ustawy przewiduje, że kto prowadzi działalność w zakresie produkcji pierwotnej bez złożenia wniosku o wpis do rejestru, podlega karze pieniężnej nawet do 30-krotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedzający. Ustawa pozwala na wymierzenie kary do 5000 zł, nie mniejszej jednak niż 1000 zł.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

EFRWP od 30 lat służy polskiej wsi i rolnictwu

Europejska Fundacja Rozwoju Wsi Polskiej kończy 30 lat. Założyciel Funduszu, Artur Balazs, jest zadowolony z tego, jak przez te kilka dziesięcioleci EFRWP wpłynął znacząco na polską wieś.

czytaj więcej

Produkcja mleka coraz bardziej uzależniona od zmian klimatycznych

Już nie tylko podaż i popyt oraz spekulacje wpływają na rynek mleka. Dochodzą do nich susze, coraz większe wymagania środowiskowe, które podwyższają koszty produkcji. Niektóre mleczarnie płacą premie za spełnianie dodatkowych standardów, co z kolei podwyższa koszty przetwórstwa.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)