Kiedy potrzebne jest zezwolenie lub zgłoszenie na wycięcie drzewa z własnej działki?
Jeszcze w tym roku zamierzam rozbudować dom, który stoi na działce należącej do moich rodziców. Obok domu rosną drzewa. Jestem posiadaczem samoistnym tych gruntów, gdyż nie było postępowania spadkowego. W przyszłym roku złożę wniosek o zasiedzenie. Czy w takiej sytuacji mogę starać się o zezwolenie na usunięcie drzewa i czy w ogóle jest ono potrzebne?
Kto wydaje zezwolenie na usunięcie drzewa?
Artykuł 83 ustawy o ochronie przyrody określa, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia, wydanego m.in. na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości. Należy jednak podkreślić, że zgoda właściciela nieruchomości, o której mowa powyżej, jest wymagana także w przypadku wniosku złożonego przez użytkownika wieczystego lub posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
Według art 83a wymienionej wyżej ustawy, zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków.
Kiedy zezwolenie nie jest wymagane?
Z kolei art. 83f wskazuje, że obowiązku zezwolenia nie stosuje się do: drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Dla osób fizycznych ważny jest pkt 3a wymienionej ustawy, wskazujący, że zezwolenie nie jest potrzebne do drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Kiedy drzewo można usunąć?
Zgłoszenie zawiera imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Organ w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin, z których sporządza się protokół. Jeżeli w ciągu 14 dni od dnia oględzin nie wniesie sprzeciwu, można usunąć drzewo.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Szymańska
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy