Skąd biorą się zagrożenia dla kondycji rolnika?
Każdy, kto zajmuje się rolnictwem, ma świadomość tego, jak ciężka jest to praca. Mimo postępującej mechanizacji i wielu ułatwień wciąż wymaga od człowieka zaangażowania fizycznego. Do tego dochodzą jednak obciążenia psychiczne. Wielu rolników z dnia na dzień ponosi ogromne straty, związane z chorobami hodowanych zwierząt czy klęskami żywiołowymi, dotykającymi ich upraw. Trudno podnieść się po takim ciosie, nie tylko pod względem finansowym.
Kolejnym obciążeniem, zwłaszcza dla najstarszych rolników, jest przekonanie o wartości własnej pracy, włożonej w gospodarstwo. Pracują oni często ponad siły, a przeciążenie własnego organizmu wydaje im się osobistą porażką, ponieważ czują, że powinni móc działać na najwyższych obrotach przez cały czas. Dodatkowym stresem w tej grupie wiekowej jest także poczucie, że brakuje kogoś, kto podejmie trud pracy w gospodarstwie i uszanuje dorobek całego życia rolnika. Taka sytuacja zdarza się najczęściej w rodzinach, które nie kontynuują tradycji rolniczej.
Dane z całego świata nie pozostawiają wątpliwości: wielu rolników nie radzi sobie z nagromadzeniem trudnych sytuacji. Niektórzy z nich doprowadzają się na skraj wyczerpania, w przypadku innych cierpią ich gospodarstwa. W najgorszym przypadku rolnicy podejmują nawet próby odebrania sobie życia.