Kiedy nasadzenia drzew owocowych będą wpisane jako sad do ewidencji gruntów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy nasadzenia drzew owocowych będą wpisane jako sad do ewidencji gruntów?

14.03.2022

Na części ziemi ornej założyłem sad. Jakie muszą być spełnione warunki, aby wpisano go do ewidencji gruntów i budynków? Czy w świetle przepisów ten grunt jest teraz nieużytkiem?

Jak wpisać sad do weidencji gruntów i budynków?

Zasady zaliczania gruntów do poszczególnych użytków zawiera tabela zawarta w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Według tego załącznika do sadów zalicza się grunty o powierzchni co najmniej 0,1 ha, na których w zwartym nasadzeniu rosną drzewa owocowe lub krzewy owocowe (minimum 600 drzew lub 2000 krzewów na 1 ha), lub na których założone zostały szkółki owocowych drzew lub krzewów lub winnice. Grunty o cechach określonych powyżej o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha zalicza się do użytku gruntowego, na którym nasadzono owocowe drzewa lub krzewy.

r e k l a m a

Czym jest nieużytek?

Natomiast do nieużytków według ww. rozporządzenia zalicza się grunty rolne nienadające się bez znacznych nakładów do działalności wytwórczej w rolnictwie, w szczególności:

  • bagna (błota, topieliska, trzęsawiska, moczary, rojsty),
  • piaski (piaski ruchome, piaski nadbrzeżne, wydmy),
  • naturalne utwory fizjograficzne, takie jak: urwiska, strome stoki, uskoki, skały, rumowiska, zapadliska, nisze osuwiskowe, piargi,
  • grunty pokryte wodami, które nie nadają się do produkcji rybnej (sadzawki, wodopoje, doły potorfowe),
  • wydzielona część terenu zamkniętego przeznaczona do szkolenia wojsk, w szczególności strzelnice, rejony upadku pocis­ków, pasy ćwiczeń taktycznych, pola robocze poligonu wojskowego oraz placu ćwiczeń.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak suplementować witaminę D, aby nie przesadzić?

W ostatnim tekście o witaminach wspomnieliśmy, że celebrytką wśród witamin jest C. Ale pretendentek do tej roli jest więcej. Jej sąsiadka w abecadle – witamina D – jest równie znana na salonach od kilku lat.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)