Kiedy nasadzenia drzew owocowych będą wpisane jako sad do ewidencji gruntów?

Na części ziemi ornej założyłem sad. Jakie muszą być spełnione warunki, aby wpisano go do ewidencji gruntów i budynków? Czy w świetle przepisów ten grunt jest teraz nieużytkiem?
Jak wpisać sad do weidencji gruntów i budynków?
Zasady zaliczania gruntów do poszczególnych użytków zawiera tabela zawarta w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Według tego załącznika do sadów zalicza się grunty o powierzchni co najmniej 0,1 ha, na których w zwartym nasadzeniu rosną drzewa owocowe lub krzewy owocowe (minimum 600 drzew lub 2000 krzewów na 1 ha), lub na których założone zostały szkółki owocowych drzew lub krzewów lub winnice. Grunty o cechach określonych powyżej o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha zalicza się do użytku gruntowego, na którym nasadzono owocowe drzewa lub krzewy.
Czym jest nieużytek?
Natomiast do nieużytków według ww. rozporządzenia zalicza się grunty rolne nienadające się bez znacznych nakładów do działalności wytwórczej w rolnictwie, w szczególności:
- bagna (błota, topieliska, trzęsawiska, moczary, rojsty),
- piaski (piaski ruchome, piaski nadbrzeżne, wydmy),
- naturalne utwory fizjograficzne, takie jak: urwiska, strome stoki, uskoki, skały, rumowiska, zapadliska, nisze osuwiskowe, piargi,
- grunty pokryte wodami, które nie nadają się do produkcji rybnej (sadzawki, wodopoje, doły potorfowe),
- wydzielona część terenu zamkniętego przeznaczona do szkolenia wojsk, w szczególności strzelnice, rejony upadku pocisków, pasy ćwiczeń taktycznych, pola robocze poligonu wojskowego oraz placu ćwiczeń.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
Najważniejsze tematy