Kiedy KRUS może zawiesić wypłatę części renty z tytuły niezdolności do pracy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy KRUS może zawiesić wypłatę części renty z tytuły niezdolności do pracy?

05.02.2023autor: dr Aneta Suchoń

Uzyskałem na dwa lata rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy muszę zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymać pełną jej wysokość i czy mogę oddać grunty w dzierżawę synowi?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy rolnik traci część renty rolniczej?
  • Kiedy KRUS zawiesza całkowicie wypłatę renty w części uzupełniającej?
  • Kiedy możliwe jest zawieszenie połowy wysokości świadczenia?

Kiedy rolnik traci część renty rolniczej?

Według art. 28 ust. 4 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wypłata renty rolniczej z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu na zasadach określonych w ust. 2–8 art. 28, jeżeli rencista prowadzi działalność rolniczą. 

r e k l a m a
Może Pan oddać grunty synowi w dzierżawę, ale na początku należy sprawdzić, czy nie są spełnione inne przesłanki uprawniające do uzyskania pełnej wysokości renty rolniczej z KRUS.  

Według ustawy, zawieszenie wypłaty dotyczy: 
  • części uzupełniającej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty inwalidzkiej z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin w części równej 95% emerytury podstawowej i obejmuje całość lub określony ułamek tej części świadczenia. 

Kiedy KRUS zawiesza całkowicie wypłatę renty w części uzupełniającej?

Wypłatę części uzupełniającej zawiesza się w całości, jeżeli rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Uznaje się, że rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego, nie uwzględniając: 
  • gruntów wydzierżawionych na podstawie umowy pisemnej zawartej – w przypadku renty stałej – co najmniej na 10 lat, a renty okresowej – na okres wskazany w decyzji prezesa KRUS o przyznaniu tej renty, której zawarcie potwierdził wójt, osobie niebędącej: małżonkiem rencisty, osobą pozostającą z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym oraz jej małżonkiem;
  • gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, w tym zalesionych gruntów rolnych;
  • gruntów i działów specjalnych należących do małżonka, z którym rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do renty rolniczej z ubezpieczenia;
  • własności (udziału we współwłas­ności) nieustalonej odpowiednimi dokumentami urzędowymi, jeżeli grunty będące przedmiotem tej własności (współwłasności) nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka. 

Kiedy możliwe jest zawieszenie połowy wysokości świadczenia?

Jeżeli rencista jest całkowicie niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy rolniczej albo rolniczej choroby zawodowej, wypłatę świadczenia przez okres dwóch lat od tego wypadku albo od zachorowania na tę chorobę zawiesza się tylko w połowie. Gdy rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy, wypłaty nie zawiesza się.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Fot. arch. red.
autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Składki na KRUS w II kwartale 2023 dużo wyższe, nawet o 700 zł!

Od kwietnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wprowadza nowe stawki na ubezpieczenie rolników. Okazuje się, że łączna składka na KRUS wzrośnie od 100 do ponad 700 złotych. Ile wyniesie składka na KRUS w II kwartale 2023 roku?

czytaj więcej

Rolnik przechodzi na emeryturę, a jego żonie KRUS obcina rentę. RPO żąda wyjaśnień

Zmiana prawa w zakresie emerytur rolniczych odbiła się negatywnie na rodzinach rolniczych, gdzie jedno przechodzi na emeryturę, a drugie ma przyznaną rentę. – Żonie rolnika zabrali rentę, dali tylko 200 zł – mówi prezes KRIR. RPO żąda wyjaśnień w tej sprawie. Kiedy przepisy zostaną poprawione?

czytaj więcej

Emerytury rolnicze na nowych zasadach i po waloryzacji. Ile KRUS wypłaci rolnikom w 2023?

Od 1 marca zmieniają się zasady wypłacania emerytur i rent rolniczych przez KRUS. Dodatkowo od marca zaczną obowiązywać nowe stawki świadczeń emerytalnych już po waloryzacji na takich samych zasadach jak w ZUS. Na jaką emeryturę będzie mógł liczyć rolnik z 25, 30 czy 40-letnim stażem pracy w rolnictwie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)