JBS, gigant z Brazylii chce produkować nawozy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

JBS, gigant z Brazylii chce produkować nawozy

21.03.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Sytuacje podbramkowe wymagają często nowych rozwiązań. W takiej sytuacji znaleźli się rolnicy z Brazylii, którzy stoją w obliczu zbliżającego się kryzysu nawozowego. Zareagowała na nią firma JBS, która zamierza wejść na rynek nawozów organicznych jako producent.

JBS podbije kolejny sektor?

JBS SA to międzynarodowa firma, pochodząca z Brazylii, z siedzibą w Sao Paulo. Obecnie przedsiębiorstwo funkcjonuje w ponad 20 krajach. Uznawane jest za jednego ze światowych liderów branży spożywczej. Firma zajmuje się produkcją i przetwarzaniem mięsa oraz skór. Angażuje się także w sektor ekologiczny: ma swoje udziały w produkcji między innymi biodiesla. Idąc dalej w tym kierunku, przedsiębiorstwo zamierza produkować nawóz organiczny z odpadów z własnych zakładów. 

r e k l a m a

Kryzys nawozowy zagraża Brazylii 

Brazylia, gdzie mieści się siedziba JBS, jest uzależniona od importu nawozów. Około 85% substancji, potrzebnych brazylijskim rolnikom, pochodzi z zagranicy. Największym dostawcą nawozów wielkoskładnikowych NPK do Ameryki Południowej jest Rosja, obecnie objęta licznymi sankcjami. Z tego powodu eksport substancji odżywczych dla roślin jest uniemożliwiony. W tej sytuacji producentom rolnym z Brazylii grozi kryzys nawozowy. Gwałtownie poszukują sposobów, by uniezależnić się od dostaw z zagranicy. Firma JBS dostrzegła w tym szansę dla siebie. 

Jaką propozycję dla rolników przygotowała firma JBS?

Przetwórczy koncern JBS zadeklarował, że zacznie wytwarzać organiczny nawóz. Będzie to debiut firmy na rynku substancji odżywczych. Surowce mają być pozyskiwane z odpadów, pochodzących z zakładów przedsiębiorstwa. Byłaby to pierwsza brazylijska firma z sektora żywieniowego, która wykorzystywałaby pozostałości poprodukcyjne do wytwarzania nawozów. 

JBS planuje produkcję nawozów rzędu 150 tys. ton rocznie. Przedsięwzięcie będzie wymagało ogromnej inwestycji. Firma przeznaczy na nie 134 miliony reali brazylijskich (26,74 miliona dolarów). 

Kontrowersje wokół JBS SA

Brazylijski gigant deklaruje, że troszczy się o środowisko i stawia na zrównoważony rozwój. Inwestycja w nawozy organiczne, będąca zarazem sposobem na wykorzystanie odpadów z produkcji, wydaje się zatem rozsądnym posunięciem dla przedsiębiorstwa, kierującego się takimi wartościami. Jednak wokół firmy narosły kontrowersje. Okazuje się, że proekologiczna postawa może być tylko fasadą. W ubiegłym roku Reporter Brasil ujawnił, że koncern pozyskiwał bydło z nielegalnie wylesionych obszarów w rejonie Amazonii. Choć firma zadeklarowała, że nie popiera tego procederu i zablokowała kilkanaście tysięcy swoich dostawców, niektóre europejskie sieci handlowe wycofały produkty JBS ze swojej oferty. 

Czy nawozy z Brazylii uratują polski rynek?

Wymiana handlowa między Polską a Brazylią obecnie jest niewielka, choć kraj ten pozostaje naszym największym partnerem handlowym w regionie Ameryki Łacińskiej. Do tej pory to głównie Brazylia importowała nawozy z Polski, jednak decyzja koncernu JBS o wejściu na rynek nawozowy może doprowadzić do zmiany w tym obszarze. Jednak fakt pojawienia się nowego dużego gracza na rynku raczej nie sprawi, że sytuacja nawozowa w Polsce ulegnie gwałtownemu polepszeniu. Póki co nie wiadomo nawet, czy nawozy z Brazylii mogłyby być legalnie importowane do Europy, ponieważ na terenie Unii Europejskiej obowiązują surowe zasady, dotyczące obrotu tego typu substancjami. Ewentualny wpływ decyzji JBS SA na rynek nawozów w Polsce jest więc kwestią odległej przyszłości.


Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kołodziejczak: dopłaty do nawozów nie funkcjonują i nie wiadomo czy w ogóle będą

– Nie wyjeżdżamy w pole, bo nie mamy nawozów. Po prostu ich nie możemy kupić. A jeśli, gdzieś są, to cena nawozu przekracza 6000 złotych – mówi Filip Pawlik, rolnik z Wielkopolski. A Michał Kołodziejczak z AgroUnii wskazuje, że dopłaty do nawozów to na razie tylko obiecanki.

czytaj więcej

Kombajn Claas Trion z tytułem Farm Machine 2022

Nagroda Farm Machine to wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane w kilku kategoriach dla maszyn rolniczych. Choć w tym roku rozdanie nagród odbywa się w formie cyfrowej, nie odbiera to prestiżu laureatom. Do tego grona zalicza się także marka Claas, nagrodzona w kategorii kombajnów zbożowych.

czytaj więcej

Będzie można produkować na ugorach. Jest zgoda KE

Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji, która umożliwi rolnikom w Polsce prowadzenie produkcji w ramach zazieleniania na ugorach. Decyzja KE jest odpowiedzią na obawy państw członkowskich Unii Europejskiej o bezpieczeństwo żywnościowe w Europie. Jakie będą zasady użytkowania tego typu gruntów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)