Będzie można produkować na ugorach. Jest zgoda KE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie można produkować na ugorach. Jest zgoda KE

21.03.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji, która umożliwi rolnikom w Polsce prowadzenie produkcji w ramach zazieleniania na ugorach. Decyzja KE jest odpowiedzią na obawy państw członkowskich Unii Europejskiej o bezpieczeństwo żywnościowe w Europie. Jakie będą zasady użytkowania tego typu gruntów?

Kowalczyk: musimy zadbać o zagospodarowanie każdego hektara

- Każdy kraj tworzy rezerwy strategiczne, biorąc pod uwagę zwiększone potrzeby żywnościowe, szczególnie tych krajów graniczących z Ukrainą, gdy mają dużą ilość uchodźców tak jak Polska, Słowacja, Węgry czy Rumunia. W tym momencie nadwyżki żywności w Europie przynajmniej do końca sezonu są tak duże, że właściwie jesteśmy w stanie wyżywić wiele milionów osób i tu problemu nie ma. Wszyscy oczywiście zastanawiają się, jak produkować więcej żywności, w przyszłym sezonie. Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo braku zasiewu pól na Ukrainie to jest w tej chwili chyba najistotniejszy problem. Musimy zadbać o to, żeby każdy hektar był zagospodarowany w Unii Europejskiej, żebyśmy mieli plony - mówił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w trakcie VII Forum Wołowiny w Warszawie. 

Minister Kowalczyk zadeklarował także, że apelował do KE o tymczasowe wyłączenie zapisu o 4% odłogowania w produkcji rolnej. Wyłączanie gruntów z produkcji w obecnej sytuacji ocenił jako nieodpowiedzialne

- Należy zastanowić się też nad przesunięciem terminu redukcji zużycia nawozów czy redukcji zużycia środków ochrony roślin, bo to są te elementy, które wpływają na wielkość plonów – mówił na konferencji minister rolnictwa. 

r e k l a m a

Jakie będą zasady korzystania z ugorów? 

Projekt rozporządzenia KE zakłada, że ugory będzie można wykorzystać do produkcji pasz i żywności. Komisja uzasadniła odstępstwo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. 

Taka decyzja KE pozwala na wdrożenie przepisów krajowych, które pozwolą na uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa.

Na ugorach objętych odstępstwem będzie można stosować środki ochrony roślin. Warto jednak pamiętać, że odstępstwo to nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za obszary proekologiczne EFA. 

Publikacja decyzji Komisji Europejskiej w sprawie odstępstwa od przepisów dotyczących ugorów planowana jest w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Rolnictwa informuje, że pracuje nad tym, jak płynnie wdrożyć decyzję KE do przepisów krajowych.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co dla rolnika oznacza kombinacja: kiepskie gleby + drogie nawozy?

Wygląda na to, że w przez drożyznę na rynku nawozów rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach uprawiają na kiepskiej jakości glebach, będą zmuszeni zrezygnować z ich uprawy. Jest to zwyczajnie nie opłacalne. W konsekwencji, takie ziemie będą ugorowane, obsiane soją lub wydzierżawione pod farmy fotowoltaiczne.

czytaj więcej

JBS, gigant z Brazylii chce produkować nawozy

Sytuacje podbramkowe wymagają często nowych rozwiązań. W takiej sytuacji znaleźli się rolnicy z Brazylii, którzy stoją w obliczu zbliżającego się kryzysu nawozowego. Zareagowała na nią firma JBS, która zamierza wejść na rynek nawozów organicznych jako producent.

czytaj więcej

Czy w 2022 roku grozi nam susza rolnicza?

Od miesiąca w Polsce praktycznie nie było deszczu. W najbliższych dniach synoptycy też nie przewidują większych opadów. Na polach podczas siewu zbóż i rozsiewania nawozów wznoszą się tumany kurzu. Czy to oznacza, że w tym roku rolnikom zagraża susza?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)