Jakie rośliny wysokobiałkowe należy uprawiać, aby dostać dotacje z Restrukturyzacji małych gospodarstw?
Dostałem decyzję o przyznaniu pomocy na operację typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw objętego PROW 2014–2020. Jednym ze zobowiązań, jakie mam wypełnić, jest prowadzenie działania w zakresie produkcji roślin wysokobiałkowych. Za to, że we wniosku założyłem taką uprawę, przyznano mi 1 punkt. Czy do tych roślin zalicza się fasolę wielokwiatową?
Gdzie znajduje się wykaz roślin wysokobiałkowych w ramach "Pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw objętego PROW 2014–2020"?
Kwestię reguluje § 12 ust. 2 pkt 2b rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego PROW na lata 2014–2020.
Jest w nim mowa o produkcji roślin wysokobiałkowych wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu. Jeżeli powierzchnia użytków rolnych, na których będą uprawiane te rośliny, wynosi co najmniej 1 ha, przyznaje się 1 punkt. Paragraf 18 pkt 4 tego rozporządzenia przewiduje z kolei, że beneficjent powinien prowadzić działanie w zakresie produkcji roślin wysokobiałkowych, z którego tytułu przyznano punkty, o których mowa w § 12 ust. 2 pkt 2 lit. b.
Jakie rośliny zaliczają się do roślin wysokobiałkowych?
W załączniku tym w grupie: gatunki roślin strączkowych na ziarno, do których może zostać przyznana płatność związana do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, są wymienione następujące rośliny:
bobik,
groch siewny, w tym peluszka, z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego,
łubin biały,
łubin wąskolistny,
łubin żółty,
soja zwyczajna.
Może Pan zatem uprawiać jedynie te rośliny, natomiast wykluczona jest uprawa fasoli wielokwiatowej, gdyż nie została ona wymieniona w załączniku.
Alicja Moroz
fot. M. Kalinowski
Alicja Moroz
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym
Najważniejsze tematy