Jakie rośliny wysokobiałkowe należy uprawiać, aby dostać dotacje z Restrukturyzacji małych gospodarstw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie rośliny wysokobiałkowe należy uprawiać, aby dostać dotacje z Restrukturyzacji małych gospodarstw?

14.05.2022autor: Alicja Moroz

Dostałem decyzję o przyznaniu pomocy na operację typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw objętego PROW 2014–2020. Jednym ze zobowiązań, jakie mam wypełnić, jest prowadzenie działania w zakresie produkcji roślin wysokobiałkowych. Za to, że we wniosku założyłem taką uprawę, przyznano mi 1 punkt. Czy do tych roślin zalicza się fasolę wielo­kwiatową?

Gdzie znajduje się wykaz roślin wysokobiałkowych w ramach "Pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw objętego PROW 2014–2020"?

Kwestię reguluje § 12 ust. 2 pkt 2b rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego PROW na lata 2014–2020.

Jest w nim mowa o produkcji roślin wysokobiałkowych wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu. Jeżeli powierzchnia użytków rolnych, na których będą uprawiane te rośliny, wynosi co najmniej 1 ha, przyznaje się 1 punkt. Paragraf 18 pkt 4 tego rozporządzenia przewiduje z kolei, że beneficjent powinien prowadzić działanie w zakresie produkcji roś­lin wysokobiałkowych, z którego tytułu przyznano punkty, o których mowa w § 12 ust. 2 pkt 2 lit. b.

r e k l a m a

Jakie rośliny zaliczają się do roślin wysokobiałkowych?

W załączniku tym w grupie: gatunki roślin strączkowych na ziarno, do których może zostać przyznana płatność związana do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, są wymienione następujące rośliny:

bobik,

  • groch siewny, w tym peluszka, z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego,

  • łubin biały,

  • łubin wąskolistny,

  • łubin żółty,

  • soja zwyczajna.

    Może Pan zatem uprawiać jedynie te rośliny, natomiast wykluczona jest uprawa fasoli wielokwiatowej, gdyż nie została ona wymieniona w załączniku.

    Alicja Moroz
    fot. M. Kalinowski

    autor Alicja Moroz

    Alicja Moroz

    Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Kowalczyk: Rolnik lepiej zarobi na drożejącej żywności

    Choć ekonomia nie należy do najłatwiejszych dziedzin, większość ludzi zna jej podstawy, które są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Jak się okazuje, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk nie najlepiej rozeznaje się w prawach rynku, nawet tych powiązanych ściśle z rolnictwem. Co powiedział o inflacji?

    czytaj więcej

    Rosyjscy deputowani wymyślili rozwiązanie problemu braku warzyw. Wywłaszczenie zbiorów chersońskich rolników

    Deputowani Zgromadzenia Ustawodawczego Kraju Krasnodarskiego wymyślili sposób, dzięki któremu będą mogli rozwiązać problemy poważnego niedoboru warzyw i zbóż, który pojawił się w związku z sankcjami Zachodu. W tym celu zostaną wywłaszczone „nadwyżki plonów” ukraińskich rolników obwodu chersońskiego. Jak informuje og.ru, deputowani już zagłosowali i „prawie jednogłośnie” przyjęli tę rezolucję.

    czytaj więcej

    31-latek brał łapówki za lewe przeglądy techniczne opryskiwaczy. Przesłuchano 760 rolników!

    Prokuratura wie o 760 rolnikach, którzy korzystali z usług tego diagnosty. W niektórych przypadkach podejrzenia śledczych okazywały się trafne. W innych nie. Łódzka policja prosi o zgłaszania się kolejnych osób, u których diagnosta dokonywał przeglądów opryskiwaczy.

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)