Jakie będą dopłaty do wapnowania w ekoschematach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą dopłaty do wapnowania w ekoschematach?

27.08.2021autor: Kamila Szałaj

Czy wapnowanie gleb będzie objęte dopłatami unijnymi dla rolników, czyli ekoschematami? Jakie będą stawki?

Jednym z założeń projektowanej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 ma być zachęcanie rolników do wdrażania rozwiązań prośrodowiskowych. Wśród praktyk ma znaleźć się również regeneracja gleb przez wapnowanie. Jakie będą dopłaty do wapnowania na 1 ha gruntów?

r e k l a m a
Resort rolnictwa proponuje, aby praktyka dotycząca wapnowania, stanowiła wariant ekoschematu - Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia. 

- Rolnik wdrażający wariant dotyczący wapnowania, będzie zobowiązany wykonać zakres podstawowy ekoschematu, polegający na opracowaniu i przestrzeganiu planu nawozowego do powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie oraz wykonać zabieg wapnowania na gruntach ornych – wyjaśnia Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich.

Potrzeba wapnowania ma wynikać z przeprowadzonych w ramach wariantu podstawowego badań gleby. W oparciu o bilans azotu oraz wyniki chemicznej analizy gleby sporządzany jest plan nawozowy. Plan nawozowy ma określać, obok potrzeb wapnowania, dawki składników pokarmowych (N, P, K i Mg). Odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny ma w Polsce większość gleb.

Jaka będzie stawka za wapnowanie?

Resort rolnictwa w drugiej wersji Planu Strategicznego WPR, proponuje, by stawka wynosiła 649 zł/ha. Przewiduje się, że płatność będzie przyznawana do tej powierzchni gruntów ornych na której zostanie zastosowany zabieg wapnowania. 

Wsparcie do wapnowania ma przysługiwać do powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie o pH poniżej lub równej 5,5, na których wykonywany jest zabieg wapnowania. Wsparcie w zakresie wapnowania przysługiwać będzie nie częściej niż raz na cztery lata. 4. Ale resort rolnictwa zaznacza, że obecnie trwają konsultacje społeczne drugiej wersji Planu Strategicznego WPR 2023-2027 i ostateczny kształt ekoschematów może ulec zmianie.

Od dwóch lata rolnicy, którzy chcą wapnować glebę, mogą ubiegać się o dopłaty. Wnioski przyjmują okręgowe stacje chemiczno-rolnicze. Za każdą tonę wapna nawozowego lub środka wapnującego przysługuje 300 zł dopłaty. Niestety, tu warto zauważyć, że pieniądze te są zaliczane do pomocy de minimis w rolnictwie. Więc jeśli limit na dany okres się wyczerpie, dopłaty są wstrzymywane, a kontynuacja ich wypłat następuje w roku następnym. W praktyce oznacza to, że na wsparcie trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Więcej na temat proponowanych stawek dopłat, m.in. za poszczególne ekoschematy znajdziesz TUTAJ.

A jeśli chcesz pobrać darmowy PORADNIK "Najważniejsze zasady wapnowania gleby" kliknij TUTAJ.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Profesjonalne wapnowanie – poradnik niezbędny każdemu rolnikowi

Redakcja Tygodnika Poradnika Rolniczego wraz z ekspertami opracowali niezwykle cenny poradnik pt. Profesjonalne wapnowanie. Jakie informacje i wskazówki znajdą rolnicy w nowej publikacji?

czytaj więcej

Dotacje rolno-środowiskowo-klimatyczne na nowych zasadach. Za co będą pieniądze?

Jeszcze tylko do 15 września rolnicy mogą zgłaszać uwagi do Planu Strategicznego, na bazie którego będzie realizowana Wspólna Polityka Rolna od 2023 roku. Jakie działania rolno-środowiskowo-klimatyczne zaplanowano w nim z II filaru? Ile są warte?

czytaj więcej

Zaliczki dopłat bezpośrednich 2021 - terminy, stawki, dla kogo?

Zaliczki na dopłaty bezpośrednie będą wypłacone na poziomie 70%, a płatności obszarowe z PROW – 85%, czyli na maksymalnym poziomie dopuszczonym unijnymi przepisami. Tak wynika z projektów rozporządzeń regulujących ich wypłatę. W obu dokumentach napisano, iż decyzja o wypłacie zaliczek w 2021 roku na maksymalnym poziomie jest spowodowana trudnościami finansowymi, z jakimi boryka się większość gospodarstw. Jako główne przyczyny wymienia się COVID-19 i suszę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)