Jakie będą ceny świń w lutym 2020?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą ceny świń w lutym 2020?

10.02.2020

Po niewielkiej nadpodaży na europejskim rynku tuczników i spadku cen w pierwszych tygodniach 2020 roku ceny wieprzowiny zaczęły rosnąć. Uczestnicy rynku liczą na wzrost cen w lutym – ze względu na spodziewany większy popyt ze strony Chin.

Z artykułu dowiesz się

  • jakie ceny świń są na europejskich rynkach
  • jaka koniunktura cenowa żywca
  • jest lepiej czy może gorzej

Niemiecki rynek trzyma się dobrze

Na niemieckim rynku wieprzowiny już odczuwalne jest ożywienie, choć cena na tamtejszej giełdzie jeszcze się nie zmieniła i za tucznika w klasie E w okresie 6–12 lutego obowiązuje 1,85 euro/kg. Rok temu tuczniki w Niemczech były wyceniane na 1,40 euro/kg.
r e k l a m a

W Danii też znakomicie

Ceny duńskich tuczników od początku roku pozostają na wysokim poziomie. W porównaniu z notowaniem z 2 stycznia aktualna stawka jest wyższa o 0,70 DKK/kg. Od 7 do 13 lutego za duńskie tuczniki w przedziale wagowym w.b.c. 70–97,9 kg obowiązywać będzie stawka 14,00 DKK/kg. Po przeliczeniu po kursie korony duńskiej z 6 lutego daje to 7,97 zł/kg tucznika w klasie E. W ostatnim notowaniu z 30 stycznia w przeliczeniu na polską walutę cena wynosiła 8,02 zł/kg. W ubiegłym roku ceny za świnie rzeźne w Danii ustalano w granicach 8,30–13,60 DKK/kg, czyli 4,77–7,82 zł/kg. Dokładnie rok temu cena tuczników w tym kraju wynosiła 8,60 DKK/kg (4,94 zł/kg).

Warchlaki w cenie

Na duńskiej giełdzie warchlaków odnotowano natomiast trzecią podwyżkę z rzędu. Od początku roku stawki wzrosły o ponad 10%. W stosunku do ostatniego notowania ceny 30-kilogramowych prosiąt wzrosły o 10 DKK/szt. To nowe, historyczne maksimum na duńskiej giełdzie warchlaków.

Dominika Stancelewska
Fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zalety roślin strączkowych w żywieniu zwierząt

10 lutego obchodzony był Światowy Dzień Nasion Roślin Strączkowych. Warto przy tej okazji przypomnieć zasady podawania ich zwierzętom. Mogą bowiem być ważnym źródłem białka roślinnego i aminokwasów w żywieniu świń. Krajowe źródła białka są wolne od genetycznej modyfikacji, a koszt kilograma białka jest niższy, więc produkcja pasz jest tańsza.

czytaj więcej

Ceny skupu mleka zależą od... kupca z sieci handlowej

Branża mleczarska przeżywa kryzys, który w dużej mierze nie jest zależny od tylko pogody za oknem, ale przede wszystkim od tego, jaką politykę prowadzą kupcy w sieciach handlowych. Ta niestety sprowadza się do tego, wyssać z dostawcy tyle ile się da.

czytaj więcej

Czy ceny nawozów pójdą w górę w najbliższym czasie?

Początek roku oznacza wzrost popytu głównie na nawozy azotowe. Stąd należy spodziewać się wzrostu cen tych nawozów. Jednak analitycy przewidują, że możliwe są obniżki cen innych nawozów. Jak zmienią się ceny nawozów na początku roku? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)