Czy ceny nawozów pójdą w górę w najbliższym czasie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ceny nawozów pójdą w górę w najbliższym czasie?

16.01.2020autor: Magdalena Szymańska

Początek roku oznacza wzrost popytu głównie na nawozy azotowe. Stąd należy spodziewać się wzrostu cen tych nawozów. Jednak analitycy przewidują, że możliwe są obniżki cen innych nawozów. Jak zmienią się ceny nawozów na początku roku? 

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zmienia się dynamika cen nawozów?
  • Jak unijne przepisy o ochronie środowiska wpływają na rynek nawozów?
  • Jakie będą ceny nawozów na największych rynkach?

Nie ma wyraźnych przesłanek ku temu, aby nawozy drożały. Nie przemawiają za tym ani światowe ceny nawozów, ani nośników energii. Podwyżki, jeśli będą, to sezonowe i lokalne, ale nieznaczące – tak przynajmniej uważa część analityków. 

Wzrostowi popytu na nawozy w Polsce nie sprzyja też relacja cen nawozów do cen zbóż. Są one wyraźnie gorsze niż rok wcześniej – komentuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ. 

r e k l a m a

Jak zmienia się dynamika cen nawozów?

Od września 2018 do kwietnia ubiegłego roku ceny nawozów wykazywały wyraźny trend  wzrostowy. Było to spowodowane umocnieniem się cen nawozów w handlu światowym, zwłaszcza do końca 2018 roku, oraz zintensyfikowanym popytem na nawozy. 

– Od maja popyt na nawozy zaczął spadać, co przełożyło się na cenniki. Ceny nawozów się ustabilizowały. Jeszcze w sierpniu były o 10% wyższe niż przed rokiem, natomiast już w listopadzie tylko o 6%, co pokazuje, iż dynamika wzrostu cen maleje. Trend światowy się odwrócił wraz z początkiem ubiegłego roku, ceny światowe spadają, co jest spowodowane m.in. taniejącym gazem na świecie. W ciągu roku o około 27% staniały także fosforyty – komentuje Zalewski. 


W ocenie analityka rynkowego, w połowie 2020 roku ceny nawozów w Polsce będą pozostawały na poziomie wyższym niż rok wcześniej, ale jedynie nieznacznie. 

– W najbliższych miesiącach ceny nawozów mogą lekko wzrosnąć, ale będzie to wynikało głównie z sezonowego wzrostu popytu. Na pewno dynamika wzrostu będzie mniejsza niż przed rokiem. Początek roku sprzyja popytowi na nawozy azotowe, stąd w relacji do pozostałych nawozów te mogą podrożeć więcej. Na ceny nawozów na lokalnych rynkach mają wpływ nawozy importowane, te jednak nie powinny być droższe, więc nie będą oddziaływały na wzrost cen – dodaje analityk. 

W Niemczech spada zużycie oraz ceny nawozów

Spadek cen nawozów na światowym rynku przyczynił się także do spadku cen nawozów w Niemczech. Jak donosi Rabobank, spadają nie tylko ceny, ale i popyt na nawozy, zwłaszcza azotowe. W trzecim kwartale 2019 roku niemieckim rolnikom sprzedano 7% mniej nawozów azotowych niż w poprzednim roku. W całym roku gospodarczym 2018/2019 – o około 10% mniej. Nie jest również pewne, czy rynek się ożywi na początku sezonu. Jak wskazuje Rabobank, magazyny są dobrze zaopatrzone ze względu na wyjątkowo słabą sprzedaż w ostatnich miesiącach.

Ceny w niemieckich portach Morza Bałtyckiego dla wapna amonowego na początku nowego roku wynoszą nieco poniżej 200 euro za tonę, czyli o około 10 euro mniej niż w połowie ubiegłego roku i o prawie 30 euro mniej niż przed rokiem. Z kolei towary w portach załadunkowych na Morzu Czarnym kosztują nieco mniej niż jedną trzecią tego, co w ubieg-łym roku.

Od początku nowego roku mocznik w niemieckich portach Morza Bałtyckiego jest nabywany za nieco mniej niż 270 euro za tonę. W porównaniu z cenami z lata 2019 roku jest to spadek o około 55 euro za tonę, a z kursami ze stycznia 2019 roku – o około 30 euro za tonę. Płynny roztwór azotanu amonu i mocznika w portach Morza Bałtyckiego kosztuje obecnie 182 euro za tonę, a zatem 50 euro za tonę mniej w stosunku do cen z poprzedniego roku. 

Nawozy a przepisy ochrony środowiska w UE

Z kolei ceny mocznika w portach Morza Czarnego kształtują się na poziomie 218 dolarów za tonę – w porównaniu ze styczniem 2019 roku są o około 40 dolarów za tonę niższe. 

Według Rabobanku, ceny nawozów pozostaną niskie w 2020 roku  również w Chinach. Jest to spowodowane ogromnymi reformami w sektorze nawozów i presją polityki ochrony środowiska. 

W USA bardzo późne zbiory znacznie zmniejszyły popyt na nawozy. Zakłada się więc, że popyt ponownie wzrośnie w 2020 roku, niemniej jednak podstawy wskazują na słabą dynamikę cen do drugiego kwartału 2020 roku.

Przepisy dotyczące ochrony środowiska w UE mocno ograniczają popyt na nawozy. Ostatnio przyczyniła się do tego także susza. Jak wskazują analitycy rynkowi, zapotrzebowanie na nawozy na najważniejszych rynkach UE będzie nadal spadać. 

Czy ceny nawozów pójdą w górę w najbliższym czasie?
Magdalena Szymańska
fot. Magdalena Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie będą ceny świń w lutym 2020?

Po niewielkiej nadpodaży na europejskim rynku tuczników i spadku cen w pierwszych tygodniach 2020 roku ceny wieprzowiny zaczęły rosnąć. Uczestnicy rynku liczą na wzrost cen w lutym – ze względu na spodziewany większy popyt ze strony Chin.

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2020 – stawki, wniosek, terminy

Od początku lutego rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Na 2020 rok obowiązują stawki zatwierdzone w styczniu przez rząd. Są identyczne jak w poprzednim roku. O czym rolnicy powinni pamiętać składając wniosek? 

czytaj więcej

Dlaczego przed wiosennym nawożeniem warto zbadać zawartość azotu mineralnego w glebie?

Planując  wiosenne nawożenie azotem w  uprawach  ozimych oraz jarych bardzo ważne   jest dobre rozpoznanie właściwości stanowiska. Jednym z podstawowych wskaźników pozwalających oszacować wiosenne zasoby tego składnika  w glebie jest oznaczenie zawartości azotu mineralnego tzw. N-min w okresie wczesnej wiosny. Badania  te są  powszechnie wykonywane w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)