Jaka kara grozi za brak zbiornika bezodpływowego na posesji?
Dostałem mandat za brak zbiornika bezodpływowego na posesji. Czy słusznie? Czy nie powinienem dostać tylko pouczenia o konieczności wykonania takiego zbiornika?
Czy włascicel nieruchomości może być ukarany za brak zbiornika bezodpływowego?
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku m.in. przez:
- przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych,
- gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych.
Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w odrębnych przepisach.
Czy posiadanie zbiornika wiąże się posiadaniem umowy na wywóz nieczystości?
Każdy właściciel nieruchomości w przypadku posiadania zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków bytowych ma obowiązek posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych lub osadów ściekowych z oczyszczalni, zawartej z przedsiębiorcą posiadającym stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie. Ponadto każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do przechowywania dowodów płacenia za wymienione wyżej usługi i okazywania ich na każde wezwanie organu kontrolującego.
Jaka kra grozi za niewykonanie powyższych?
Artykuł 10 ust. 2 wymienionej wyżej ustawy stanowi natomiast, że ten, kto nie wykonuje powyższych obowiązków (a także innych określonych w przepisach), podlega karze grzywny.
Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 41/2021 na str. 14 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Alicja Moroz
fot. pixabay
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy