Buchowo i Chlewo: 60 tys. ptaków poddano eutanazji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Buchowo i Chlewo: 60 tys. ptaków poddano eutanazji

15.02.2022autor: Dorota Kolasińska

Grypa ptaków zaatakowała tym razem na Pomorzu i w woj. łódzkim. Zagazowano blisko 60 tys. kaczek i kur. Wyznaczono nowe obszary zagrożone. 

Pierwszym podejrzanym objawem w gospodarstwie były nagłe padnięcia kilkudziesięciu kaczek. Hodowca zgłosił sprawę Inspekcji Weterynaryjnej, próbki wykazały obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ognisko nr 19 w 2022 r. wyznaczono w miejscowości Buchowo, w gminie Debrzno, w woj. pomorskim. 

W gospodarstwie utrzymywano ponad 41 tys. ptaków różnych gatunków. Podjęto działania mające na celu zagazowanie ptaków i jak najszybsze wywiezienie do zakładu utylizacyjnego. Przeprowadzono również wstępną dezynfekcję pomieszczeń inwentarskich.

W okolicy Debrzna, 4 stycznia znaleziono 20 martwych łabędzi, na które natknął się kajakarz spływający rzeką Brdą. W próbkach również wykryto wirusa H5N1. Miejscowości w powiecie człuchowskim stanowią wg rozporządzenia obszar zagrożony m.in.; Debrzno Wieś, Lipka, Smolnica, Trudna, Laskowo, Scholastykowo, Łąkie oraz obszar leśny w obrębie miejscowości Potulice. 

20. ognisko grypy ptaków w tym roku wyznaczono wczoraj (14.02.2022 r.) w woj. łódzkim w miejscowości Chlewo w powiecie sieradzkim. W gospodarstwie utrzymywano 18 050 kaczek rzeźnych. Grypa ptaków mieszkańcom powiatu sieradzkiego nie dała zbyt wiele spokoju, bowiem dopiero niedawno zdjęto tablice ostrzegawcze. Grypa ptaków atakowała gospodarstwa atakowała już w listopadzie 2021 r. W Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego jeszcze nie pojawiło się rozporządzenie o wyznaczeniu obszaru zagrożonego i zapowietrzonego. Zaskoczenia nie będzie, bowiem są to strefy wokół gospodarstwa w promieniu 3 i 7 km. 

Do dzisiaj w Unii Europejskiej wyznaczono 384 ogniska grypy ptaków, z czego wszelkie rekordy bije Francja - w zaledwie 1,5 miesiąca wyznaczono 284 ogniska

Wczoraj Reuters podał, że na fermie liczącej 240 tys. brojlerów należącej do Tyson Foods Inc w Kentucky w Stanach Zjednoczonych również wykryto grypę ptaków. Poprzednie ognisko wykryto w Indianie w stadzie indyków. Ograniczenia dotyczące eksportu stopniowo blokują handel międzynarodowy USA. W 2015 r. grypa ptaków zabiła w Kentucky 50 mln brojlerów i indyków. 

oprac. dkol na podst. GIW/gp24.pl/zlotowskie.pl/gminalipka.pl/reuters.com
fot. Envanto elements
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Do USA wraca horror z 2014 r. - gigantyczne ognisko grypy ptaków

Grypa ptaków, o czym już wspominaliśmy, dotarła do Stanów Zjednoczonych. Tym razem zaatakowała olbrzymią fermę drobiu. Amerykanie niedługo mogą wpaść w poważne tarapaty... 

czytaj więcej

Grypa ptaków znów atakuje w powiecie kaliskim

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Polsce odnotowano już 22 ogniska grypy ptaków, z czego aż 8 w Wielkopolsce. Wirus zaatakował w dwóch gospodarstwach w powiecie kaliskim. 

czytaj więcej

Grypa ptaków - ponad 9 tys. kaczek hodowlanych do uboju

Wysoce zjadliwa grypa ptaków atakuje kolejne gospodarstwa zajmujące się produkcją drobiarską. Tym razem ofiarą padło gospodarstwo hodowlane, nie rzeźne. To duża strata dla wielkopolskich rolników. Choroba rozpędza się na nowo... 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)