Dofinansowanie ochrony wód przed azotanami: ARiMR podała termin naboru wniosków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dofinansowanie ochrony wód przed azotanami: ARiMR podała termin naboru wniosków

03.12.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

10 grudnia 2021 r. w ARiMR rusza nabór wniosków o dofinansowanie na ochronę wód przed zanieczyszczeniami azotanami, których źródłem jest rolnictwo. Jakie inwestycje w gospodarstwie wliczają się w możliwość uzyskania wsparcia na ten cel?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już 10 grudnia 2021 r. rozpocznie przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach programu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Wnioski będzie można składać do 7 lutego 2022 r.

Gdzie? Komplet dokumentacji należy przynieść osobiście do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału regionalnego lub biura powiatowego Agencji. Wnioski można podesłać także poprzez osobę upoważnioną albo wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

r e k l a m a

Kto może ubiegać się o pieniądze w ramach ochrony wód?

Wsparcie jest przeznaczone dla rolników prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich, którzy planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami.

Jednakże nie dotyczy ono:

  • właścicieli ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz
  • trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Jakie kwoty dofinansowania można otrzymać i na jakie inwestycje?

Wsparcie jest wypłacane w formie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych, standardowo na poziomie 50 proc., z wyjątkiem inwestycji realizowanej przez młodego rolnika, kiedy można uzyskać zwrot nawet 60 proc. poniesionych kosztów.

Maksymalna suma pieniędzy na ten cel to 100 tys. zł (w całym okresie realizacji PROW 2014-2020).

Otrzymane wsparcie będzie można przeznaczyć na:

  • budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych oraz płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych;
  • zakup, budowę lub przebudowę zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek przez młodych rolników;
  • zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych;
  • zakup wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Warunkiem dokonanych inwestycji jest dostosowanie gospodarstwa do wymagań programu działań, dzięki czemu zmniejszy się zanieczyszczenia wód zanieczyszczeniami azotanowymi pochodzenia rolniczego, a także zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.

W jaki sposób rozpatrywane są wnioski?

O przyznaniu wsparcie będzie decydowała suma uzyskanych punktów na podstawie, których powstanie lista rankingowa, która określi kolejność przysługiwania pomocy.

Punktowaniu podlegać będzie m.in.

  • liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie,
  • udział kosztów kwalifikowanych inwestycji w całym przedsięwzięciu objętym operacją.
  • czy dany rolnik starał się już wcześniej o taką pomoc albo o pomoc w ramach innego programu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN” (jeśli nie – zyskuje się dodatkowe punkty).

W tym programie kolejność złożenia wniosków nie ma znaczenia.

Formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz formularze niektórych załączników do wniosku wraz z Instrukcją wypełniania dostępne na stronie internetowe ARiMR. Warto wspomóc się Instrukcją jego wypełniania.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: arch. red. (D. Stancelewska)

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Pięciu rolników może dostać do 325 tys. zł

Grupy operacyjne, złożone przynajmniej z pięciu rolników mogą ubiegać się o pomoc na utworzenie krótkiego łańcucha dostaw, który umożliwi sprzedaż bezpośrednią produktów rolnych. Kiedy rusza nabór? Ile pieniędzy można dostać? Na co można przeznaczyć wsparcie?

czytaj więcej

Urzędnicy ARiMR żądają wyższych płac. 170 mln zł na podwyżki

Już trzy związki zawodowe pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzą spór zbiorowy z zarządem ARiMR. Główny postulaty to wzrost wynagrodzeń. Jakich podwyżek oczekują urzędnicy ARiMR? Jakie są jeszcze postulaty związkowców?

czytaj więcej

Milion rolników dostało zaliczki dopłat bezpośrednich. Kiedy ARiMR wypłaci resztę?

ARiMR informuje, że ponad milion rolników dostało już zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Około 300 tys. gospodarzy jeszcze czeka na przelew. Kiedy otrzymają pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)