Czy można otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na matkę, jeśli ojciec żyje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na matkę, jeśli ojciec żyje?

23.06.2022autor: dr Aneta Suchoń

Moja mama jest chora, a tata ma ponad 75 lat i nie może sprawować nad mamą opieki. Czy zaprzestając prowadzenia działalności rolniczej, mogę otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Artykuł 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych określa, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  • matce albo ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

r e k l a m a

Kiedy wymieniony osoby mogą otrzymać świadczenie?

Wymienione osoby mogą otrzymać świadczenie, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności. Osoby wymagające opieki powinny mieć zaznaczone, że powinna być ona stała lub długotrwała albo że wymagają one opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Należy podkreślić, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje osobie trzeciej, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (u.ś.r.) zawiera przepisy adresowane do rolników. Mianowicie artykuł 17b określa, że w przypadku, gdy o świadczenie ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników bądź domownicy, świadczenie to przysługuje odpowiednio:

  • rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
  • małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.

Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Kwestia opieki dzieci nad rodzicem i przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, gdy żyje małżonek rodzica, który jest chory, ale nie ma orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, jest różnie interpretowana przez sądy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku 7 kwietnia 2022 r. (sygn. akt: III SA/Gd 1189/21) orzekł, że artykuł 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.ś.r. należy wykładać w ten sposób, że rozstrzygnięcie o zasadności wniosku skarżącej o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną matką zależy od jednoznacznego ustalenia, czy przedmiotową opiekę jest zdolny sprawować jej współmałżonek, a nie wyłącznie od ustalenia, że jej matka pozostaje w związku małżeńskim, a jej współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zdaniem WSA w Gdańsku, pozostawanie w związku małżeńskim przez osobę wymagającą opieki nie może być uważane za przesłankę odmowy prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, gdy małżonek obowiązany do sprawowania opieki nie jest obiektywnie zdolny tego obowiązku wypełnić, a zrealizować tę pomoc jest w stanie osoba zobowiązana do alimentacji w dalszej kolejności. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 8 kwietnia 2022 r. (sygn. akt: II SA/Po 59/22).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 7 kwietnia 2022 r. (sygn. akt II SA/Bk 32/22) stwierdził jednak inaczej. Według niego, dopóki wnioskujący o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na ojca nie wykaże, iż jego matka legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, samo powoływanie się na zaawansowany wiek matki czy jej zły stan zdrowia to za mało, aby to on otrzymał świadczenie w zamian za opiekę nad ojcem.

dr. hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne - Zwrot działki leśnej

Czy jest jakiś sposób na odzyskanie działki leśnej od Skarbu Państwa?

czytaj więcej

Prasy Krone automatycznie ułożą bele na polu

Krona w prasach wielkogabarytowych BigPack wprowadza automatyczne rozwiązanie umożliwiające równe odkładanie bel na polu.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)