Porady prawne - Zwrot działki leśnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Porady prawne - Zwrot działki leśnej

03.06.2022

Czy jest jakiś sposób na odzyskanie działki leśnej od Skarbu Państwa?

Moja babcia pod koniec lat 70. przekazała gospodarstwo Państwu w zamian za emeryturę. Oprócz gruntów rolnych w jego skład wchodziła też niewielka działka leśna. Rodzice odkupili od Skarbu Państwa większą część ziemi. Na mocy decyzji starosty zwrócono też mamie działkę wydzieloną babci do użytkowania oraz budynek mieszkalny i gospodarczy. Czy jest jakiś sposób na odzyskanie także lasu?

 

Art. 118 Ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, na podstawie którego Pana matka odzyskała działkę użytkowaną przez babcię oraz działkę pod budynkami (a zatem i budynki), nie przewiduje zwrotu innych działek wchodzących w skład gospodarstwa przekazanego Państwu. Możliwe jest natomiast kupno w ramach przetargu publicznego od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, które zarządza lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa lub ewentualna zamiana. Art. 38 Ustawy z 28 września 1991 r. o lasach przewiduje, że sprzedaż lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych może nastąpić w przypadkach:

  • zbywania udziałów lasów stanowiących własność Skarbu Państwa we współwłasnościach;
  • regulacji granicy polno-leśnej;
  • stwierdzenia przez nadleśniczego nieprzydatności gruntów, budynków i budowli na potrzeby gospodarki leśnej;
  • zmiany przeznaczenia na cele nieleśne i nierolnicze;
  • podyktowanych ważnymi względami gospodarczymi lub społecznymi, o ile nie narusza to interesu Skarbu Państwa.

Sprzedaż, o której mowa w ust. 1 pkt 1–4, wymaga zgody Dyrektora Generalnego, a sprzedaż, o której mowa w ostatnim punkcie, może nastąpić na wniosek Dyrektora Generalnego za zgodą ministra właściwego do spraw środowiska. Sprzedaż nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych następuje w drodze przetargu publicznego. Może to być przetarg ustny nieograniczony lub przetarg pisemny nieograniczony.

Gdy dwukrotnie przeprowadzony przetarg zakończy się wynikiem negatywnym, wówczas przedmiot sprzedaży można zbyć w drodze negocjacji cenowej. Nie przewiduje się natomiast możliwości sprzedaży w drodze złożenia indywidualnej oferty zakupu złożonej przez zainteresowany podmiot, czyli z pominięciem procedury określonej w art. 38. W myśl art. 38 ust. 3 ww. Ustawy, nadleśniczy może samodzielnie sprzedać grunty leśne i nieleśne o powierzchni do 1 ha, jeśli stanowią enklawę wśród gruntów innej formy własności. Oznacza to, że las, grunty lub inne nieruchomości muszą być otoczone przez grunty lub inne nieruchomości. Nie ma przy tym znaczenia, kto jest ich właścicielem. Ustawa nie określa, na czyją rzecz sprzedaż może nastąpić. Istnienie takiej enklawy jest jedynie związane z możliwością samodzielnego dokonania czynności prawnej przez nadleśniczego. Jednak i w tym przypadku obowiązuje tryb przetargu publicznego. Ponadto zgodnie z art. 38e ww. ustawy grunty leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych mogą być przedmiotem zamiany na lasy, grunty i inne nieruchomości w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami gospodarki leśnej, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości i po uzyskaniu zgody Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w przypadku zamiany dokonywanej przez nadleśniczego i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w przypadku zamiany dokonywanej przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Alicja Moroz

fot. envatoelemenst

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne: udokumentowanie darowizny

Planujemy dać synowi 50 tys. w związku z zakupem przez niego mieszkania. Czy możemy przekazać mu te pieniądze bezpośrednio, czy też trzeba je przelać na jego konto w banku?

czytaj więcej

Porady prawne: Intercyza z wyrównaniem dorobków

Syn otrzymał premię dla młodego rolnika. Część gospodarstwa sadowniczego zapisałem mu wcześniej, a resztę ma ode mnie kupić. Syn jest żonaty, a nie chciałby, żeby żona była współwłaścicielką gospodarstwa, więc zaproponował jej podpisanie intercyzy. Ona podpisała dopiero wtedy, gdy pani notariusz sporządziła akt, w którym została ustanowiona rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Proszę o wyjaśnienie, co to znaczy. Czy synowa będzie miała prawo do ziemi, którą syn ode mnie kupi?

czytaj więcej

Czy można otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na matkę, jeśli ojciec żyje?

Moja mama jest chora, a tata ma ponad 75 lat i nie może sprawować nad mamą opieki. Czy zaprzestając prowadzenia działalności rolniczej, mogę otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)