Dlaczego przed wiosennym nawożeniem warto zbadać zawartość azotu mineralnego w glebie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego przed wiosennym nawożeniem warto zbadać zawartość azotu mineralnego w glebie?

29.01.2020autor:

Planując  wiosenne nawożenie azotem w  uprawach  ozimych oraz jarych bardzo ważne   jest dobre rozpoznanie właściwości stanowiska. Jednym z podstawowych wskaźników pozwalających oszacować wiosenne zasoby tego składnika  w glebie jest oznaczenie zawartości azotu mineralnego tzw. N-min w okresie wczesnej wiosny. Badania  te są  powszechnie wykonywane w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie korzyści płyną z badania zawartości N-min w glebie?
  • Co dokładnie pozwala określić test azotu N-min?
  • Co należy zrobić kiedy zawartość azotu jest zbyt niska lub zbyt wysoka?
Mimo iż badania zawartości azotu ogranicza krótki termin pobierania prób, a w praktyce, z  formy takiego doradztwa korzystają wciąż  nieliczni rolnicy – to oznaczenie zawartości azotu mineralnego tzw. N-min w glebie  jest bezpośrednią i najbardziej precyzyjną metodą oceny glebowych zasobów tego składnika.  Badania zawartości azotu mineralnego w glebie prowadzi się przeważnie dla potrzeb wykorzystania ich w doradztwie nawozowym  oraz dla oceny skutków nawożenia azotem w aspekcie ochrony środowiska. Ze względu na zmienność tego składnika w glebie zalecane jest coroczne  badanie  zawartości N-min w glebie do oceny potrzeb nawożenia roślin i ustalenia wielkości dawek azotu.

r e k l a m a
Dla oceny stanu środowiska glebowego zawartość azotu mineralnego oznacza się w próbkach glebowych pobranych jesienią. Badania prowadzone są w celu określenia ilości azotu pozostającego w glebie, na skutek niewykorzystania przez rośliny, gdyż nadmierna ilość azotu pozostawiona jesienią w glebie stwarza niebezpieczeństwo wymycia azotanów poza strefę korzeniową do wód gruntowych i w związku z tym ich zanieczyszczenie.

Test N-min pozwala określić zawartości dostępnych dla roślin form azotu: azotanowej (N-NO3) i amonowej (N-NH4) w warstwie gleby, w której rozmieszczona jest główna masa korzeni (0–60 cm). Wykorzystanie testu N-min umożliwia zwiększanie efektywności nawożenia azotowego, i polecany jest gospodarstwom chcącym poprawiać efektywność gospodarowania nawozami.

Na czym polega test azotu N-min

Planując nawożenie wiosenne, można odjąć od potrzeb pokarmowych roślin (przy określonym plonie) ilość azotu znajdującego się w glebie.  W tym celu wykonuje się  wczesną wiosną test azotu mineralnego N-min. Przed  lub w  okresie  ruszenia  wegetacji  ozimin  oraz przed siewem roślin jarych należy  pobrać próbki gleby z  dwóch głębokości gleby: 0–30 i 30–60 cm i  wykonać analizy gleby na zawartość azotu mineralnego. Wynik podawany jest w kg N-min w glebie od 0 do 60 cm na powierzchni 1 ha.

Zawartość N-min w kg/ha obliczana jest z uwzględnieniem odpowiedniego dla badanej próbki kategorii agronomicznej gleby i jest iloczynem zawartości N-min (mg/kg s.m.) oraz przelicznika kategorii agronomicznej:
  • Kategoria agron.  przelicznik   
  • bardzo lekka 4,6   
  • lekka 4,5   
  • średnia 4,3   
  • ciężka 3,9   
Otrzymaną wartość  należy następnie  przyporządkować do jednej z klas zasobności azotu mineralnego wg  przedziałów zawartości azotu  mineralnego  w kg/ha w zależności od kategorii agronomicznej badanej gleby opracowanych w IUNG–PIB (patrz tabela). Zawartość azotu mineralnego jest wskaźnikiem potrzeb nawożenia tym składnikiem.

Tabela 1. Przykład  wyników oznaczeń  azotu mineralnego w glebie lekkiej

Lp.

Oznakowanie klienta

Kategoria agronom.

Zawartość suchej masy w %

Zawartość 
N-H4 
(mg N/kg  s.m.)

Zawartość
N- NO3 
(mg N/kg s.m.)

Zawartość
N-min.(mg/kg s.m.)

Zawartość
N-min.
(kg/ha)

1.        

1

mineralna lekka

96,41

3,65

42,41

46,06

207,27

(Źródło: OSCHR Lublin)

Korekta nawożenia przy zbyt małej i zbyt dużej zawartości azotu w glebie

Jeśli wynik testu N-min mieści się w przedziale zawartości średnich dla danej kategorii agronomicznej  gleby, to planowana dawka azotu nie wymaga korekty. Niska zawartość N-min w badanej glebie oznacza konieczność uzupełnienia azotu glebowego, poprzez zastosowanie odpowiedniej dawki mineralnych nawozów azotowych. W przypadku zawartości bardzo niskiej lub niskiej zalecaną dawkę azotu należy zwiększyć o różnicę pomiędzy zawartością N-min oznaczoną w glebie i dolną  granicą zawartości średniej dla takiej gleby.   Natomiast bardzo wysoka i wysoka wartość mineralnego azotu  w glebie zaleca opóźnienie wysiewu i zmniejszenie wielkości dawki azotu, tak aby nie zwiększać strat azotanów z gleby do wód gruntowych i powierzchniowych, spowodowanych wymywaniem tego składnika. Wówczas planowaną dawkę można  zmniejszyć o różnicę pomiędzy zawartością N-min stwierdzoną w badanej glebie  i górną granicą zawartości średniej dla tej kategorii gleby. 

Przykład: 
W glebie lekkiej stwierdzono zawartość  N-min=207 kg/ha. Oznaczona w glebie lekkiej wartość wskazuje zatem na bardzo  wysoką zawartość tego składnika. Planowaną dawkę azotu można więc zmniejszyć o różnicę pomiędzy zawartością N-min stwierdzoną w badanej glebie i górną granicą zawartości średniej dla tej kategorii gleby, czyli  o (207–80)=127 kg.

Następnie należy uwzględnić  kondycje roślin po długim okresie zimowym oraz określić poziom przewidywanego plonu.

Małe opady to dużo azotu

Mineralizacja azotu w glebie zależy od przebiegu pogody i ilości opadów, jest to stan dynamiczny.  Z tego powodu  przy ustalaniu wielkości pierwszej, pogłównej dawki azotu pod oziminy  koniecznie należy uwzględniać  opady śniegu. W przypadku wystąpienia dużych opadów śniegu w okresie  zimy  potrzeby azotowe roślin będą zawsze większe. Wystąpienie dużych opadów śniegu w warunkach umiarkowanej temperatury powietrza sprawia, że w glebie znajduje się mało azotu mineralnego. Natomiast po zimach suchych, ale mroźnych, zapasy tego składnika w glebie są duże. Jeśli opady śniegu przekroczyły normę, a więc w glebie będzie niska zawartość azotu mineralnego, to w pierwszej dawce pogłównej można orientacyjnie zastosować 90 kg N/ha. W przypadku zaś jeśli opady były niższe od normy należy wysiać  40 kg N/ha w pierwszej dawce pogłównej. W przypadku, gdy ustalenia wielkości drugiej dawki pogłównej pod oziminy, należy  uwzględnić ilość azotu uwalnianego z mineralizacji próchnicy. Dawkę azotu trzeba zwiększyć również w przypadku gdy wiosenna pogoda nie sprzyja mineralizacji próchnicy, a więc przy niskich temperaturach powietrza i małych opadach, natomiast gdy opady są obfite, a temperatura powietrza wysoka, dawkę azotu zmniejszyć. W warunkach niesprzyjających mineralizacji materii organiczne  druga dawka pogłówna azotu powinna wynosić 60 kg N/ha, a w sprzyjających do 30 kg N/ha.  
 
Obecnie zima jest bezśnieżna. Jeśli będzie więc dalej bez lub mało śnieżna, nie należy spodziewać się na przedwiośniu nasilonego zjawiska wypłukiwania części azotu z zasięgu systemu korzeniowego, a więc wiosennych dawek azotu  mineralnego stosowanego pod oziminy nie trzeba będzie zwiększać.

Tabela 2. Zawartość azotu mineralnego w kg/ha w zależności od kategorii agronomicznej gleby

Kategoria agronomiczna gleby

Zawartość N-min w  warstwie 0–60 cm w kg/ha

Bardzo niska

Niska

Średnia

Wysoka

Bardzo wysoka

Bardzo lekka

< 30

31–50

51–70

71–90

>90

Lekka

< 40

41–60

61–80

81–100

> 100

Średnia i ciężka

< 50

51–70

71–90

91–100

>100

(Źródło: Instrukcja upowszechnieniowa IUNG-PIB Puławy, 2015)

Dr  hab. Dorota Pikuła (IUNG-PIB Puławy)
Zdjęcie: Pixabay

Publikacja została wykonana w ramach zadania 1.6 Programu Wieloletniego IUNG-PIB ,,Wspieranie działań w zakresie ochrony i  racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce” na lata 2016-2020.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy przez koronawirusa rolnicy nie kupią nawozów?

Koronawirus bombarduje przemysł i dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów.Sytuacja jest całkowicie nowa i nieprzewidywalna. Grupa Azoty apeluje do rolników o rozwagę i prosi o poważne podejście do stanów magazynowych produktów, które są niezbędne w zachowaniu ciągłości produkcji w gospodarstwie rolnym.

czytaj więcej

Druga dawka azotu dla ozimin - jak nawozić?

Niedawno pisaliśmy o zasadach startowego nawożenia zbóż i rzepaku i mamy nadzieję, że wielu rolnikom udało się wykorzystać możliwość zastosowania nawozów azotowych wcześniej, czyli od 15 lutego.Dziś przypomnimy kilka ważnych zasad stosowania drugiej dawki azotu w oziminach.

czytaj więcej

Najtaniej i najskuteczniej nawozić płynnym azotem

Zdaniem rolników, produkcja roślinna w naszym kraju staje się coraz trudniejsza i coraz mniej opłacalna. Jedynym wyjściem dla gospodarzy utrzymujących się tylko z uprawy roślin jest uzyskanie wysokiego i najlepszego jakościowo plonu przy jednoczesnej redukcji kosztów produkcji. Elementem oszczędności przy jednoczesnym zapewnieniu roślinom jak najlepszych warunków do wzrostu jest stosowanie RSM-u. Marek Sakowski już od 14 lat stosuje ten nawóz azotowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)