Co dla rolnika oznacza kombinacja: kiepskie gleby + drogie nawozy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co dla rolnika oznacza kombinacja: kiepskie gleby + drogie nawozy?

05.04.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wygląda na to, że w przez drożyznę na rynku nawozów rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach uprawiają na kiepskiej jakości glebach, będą zmuszeni zrezygnować z ich uprawy. Jest to zwyczajnie nie opłacalne. W konsekwencji, takie ziemie będą ugorowane, obsiane soją lub wydzierżawione pod farmy fotowoltaiczne.

Kosmiczne ceny za nawozy wciąż się utrzymują

W ostatnich tygodniach cena za tonę chociażby saletry amonowej urosła do niewyobrażalnego jeszcze kilka lat temu poziomu – 6 tysięcy zł. Po przeliczeniu średniego zużycia nawozu, które wynosi ok. 600 kg za hektar, wychodzi na to, że gleb klas V i VI nie kalkuluje się rolnikom obsiewać. Prezes Opolskiej Izby Rolniczej Marek Froelich jest świadomy, że wysokość tegorocznych plonów nie pokryje kosztów nawozów, tym bardziej z upraw na glebach klasy V i VI.

r e k l a m a
Z danych statystycznych wynika, że na Opolszczyźnie z 530 tys. hektarów gruntów rolnych, 95 proc. to użytki rolne. Pięć lat temu wskaźnik ugorowania w tym regionie wynosił 0,3 proc., w tym roku może wynieść nawet aż 22 proc.

Takiej sytuacji jak dziś w rolnictwie nie było nigdy wcześniej

Przewidywania na ten sezon są dla rolników niezbyt korzystne. Dlatego wielu z nich kalkuluje, czy bardziej nie opłaca się słabych gleb pozostawić jako ugorowane, dzięki czemu mogą liczyć na dotację z Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Kolejną alternatywą jest ich dzierżawa pod farmy fotowoltaiczne.

Trend wykorzystywania gruntów rolnych, zwłaszcza w pobliżu linii energetycznych lub stacji transformatorowych, jako obszarów pod instalacje fotowoltaiczne rośnie w siłę od kilku lat. Przyłączenie do sieci tak zlokalizowanych farm nie wymaga dużych wydatków. Sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że grunty gorsze klasy, czyli IV, V i VI, nie wymagają zgody ministerstwa rolnictwa na odrolnienie. A rolnicy za wieloletnie udostępnienie hektara gruntu pod fotowoltaikę prywatnych firmom z branży PV w 2021 roku mogli otrzymać nawet 12 – 14 tysięcy złotych. Dla gospodarza posiadającego np. 20 hektarów, to 280 tysięcy rocznego zysku, bez żadnego wysiłku. Minusem dla rolnika jest to, że „tracą” swoje grunty na okres 10-20 lat.

Czy areał upraw soi w Polsce się powiększy? Czy soja stanie się drugą kukurydzą?

Soja i rośliny bobowate to rośliny, które samodzielnie wiążą azot z gleby, przez co nie potrzebują wspomagania w postaci nawożenia. Dlatego zanosi się, że tego typu uprawy będą coraz popularniejsze, ponieważ rośnie ich opłacalność. Obecnie rynek soi jest bogaty w oferty odmian. Rolnicy mogą wybierać aż spośród 30.

Marek Froelich uważa, że z uprawą soi będzie tak samo, jak to było z uprawą kukurydzy 30 lat temu. Wcześniej na Opolszczyźnie nikt jej nie uprawiał, a teraz na stałe wpisała się w polski krajobraz.

W tym roku, podobnie zresztą jak w 2021 roku, rolnicy zwlekają z podpisywaniem kontraktów z odbiorcami upraw. Prawdopodobnie przeczekają do maja. Tym bardziej, że ceny skupu zbór ciągle rosną, a ich spadku można się spodziewać przed żniwami. W poprzednim roku najkorzystniejsze było podpisywanie kontraktów w maju. Teraz solą w oku rolników jest niestety zbyt mały poziom opadów.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stracili 400 tys. złotych kupując nawozy! Rolnicy, uważajcie na oszustów

Nawozy się cenią, więc nic dziwnego, że właściciel firmy rolniczej dał się oskubać na 400 tys. zł. Tym bardziej, że cena wydawała się atrakcyjna. Nie ma ani pieniędzy, ani nawozów. Sprawą zajmuje się policja.

czytaj więcej

Ceny nawozów azotowych spadną do 1900 zł! Polskie firmy wdrażają innowacje

Ceny nawozów spadną nawet o 300 proc. i to w bardzo krótkim czasie. Jeszcze tej wiosny będzie można kupić saletrę po 1900 zł/t! Jak to możliwe? 

czytaj więcej

Będzie można produkować na ugorach. Jest zgoda KE

Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji, która umożliwi rolnikom w Polsce prowadzenie produkcji w ramach zazieleniania na ugorach. Decyzja KE jest odpowiedzią na obawy państw członkowskich Unii Europejskiej o bezpieczeństwo żywnościowe w Europie. Jakie będą zasady użytkowania tego typu gruntów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)