10 nieuczciwych praktyk przeciw rolnikom, które będą zakazane
r e k l a m a
Partnerzy portalu

10 nieuczciwych praktyk przeciw rolnikom, które będą zakazane

09.08.2021autor: Joanna Białek

Wielkie sieci handlowe i wiele punktów skupu bardzo często wykorzystuje swoją przewagę w relacjach z rolnikami i przetwórcami. Płacenie po terminie lub wydłużanie terminów płatności, stosowanie tzw. retrorabatów. To tylko część z często spotykanych choć nieuczciwych praktyk. Czy takie działania zostaną wreszcie zakazane?

Rolnicy i mali przetwórcy będą bardziej chronieni w relacjach z sieciami handlowymi?

4 sierpnia 2021 r. wpłyną do sejmu rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt, jak czytamy we wstępie, ma za zadanie wykonanie prawa UE i jest jednym z elementów Polskiego Ładu. Zdefiniowano w nim 16 nieuczciwych praktyk handlowych pomiędzy dostawcą a odbiorcą płodów rolnych.

"Różnice w potencjale ekonomicznym między dostawcą a nabywcą mogą prowadzić do narzucania nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty większe podmiotom mniejszym" – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy mają stanowić ochronę dla rolników oraz małych i średnich przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego.

r e k l a m a

10 nieuczciwych praktyk,które będą bezwzględnie zakazane 

Projekt ustawy określa 10 nieuczciwych praktyk handlowych, które są bezwzględnie zakazane. Dystrybutor lub odbiorca końcowy nie będzie mógł, min:

  • wydłużać terminów płatności. Projekt przyjmuje, że za produkty łatwopsujące się termin płatności nie może być dłuższy niż 30 dni, a za pozostałe produkty może wynosić maksymalnie 60 dni.
  • anulować zamówienia na produkty łatwopsujące się, na 30 dni przed zaplanowanym terminem dostarczenia,
  • pozyskiwać, wykorzystywać lub ujawniać tajemnic handlowych dostawcy,
  • samodzielnie, bez konsultacji z dostawcą, zmieniać warunków umowy dot. dostawy, jej częstotliwości, miejsca, terminu i wielkości, oraz standardów jakości produktów rolnych lub spożywczych, warunków płatności i ceny,
  • bez uzasadnienia obniżać należności za dostarczone produkty,
  • po dostarczeniu i przyjęciu przez nabywcę towaru, żądać udzielenia rabatu,
  • żądać od rolnika pokrycia kosztów skarg i reklamacji, produktów przez niego dostarczonych w stanie zgodnym z umową.

6 nieuczciwych, ale dozwolonych, praktyk handlowych

Projekt ustawy określa 6 praktyk, które uznaje za nieuczciwe, ale jednoczenie dozwolone. Warunkiem ich występowania jest jasne i jednoznaczne określenie ich w umowie między rolnikiem a odbiorcą. Nabywca może, min.:

  • zwrócić rolnikowi niesprzedane produkty, bez zapłacenia za towar;
  • pobierać od dostawcy opłaty za przechowywanie, prezentowanie lub oferowanie jego produktów;
  • wymusić od dostawcy ponoszenie całości lub części kosztów rabatów, za towar sprzedawany przez siebie w promocji.

Dodatkowe założenia projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Dodatkowo w projekcie ustawy wprowadzono procedurę dobrowolnego poddania się karze pieniężnej. Co w praktyce oznacza, że jeśli dostawca lub odbiorca zadeklaruje poddanie się karze dobrowolnie, może ona zostać obniżona nawet o 50%.

Projekt wprowadza również nową definicję produktów rolnych i spożywczych, do listy dodając między innymi pasze, zwierzęta żywa, nasiona i owoce oleiste produkowane przez rolników.

Proponowane zmiany mają wejść w życie od 1 listopada 2021r. Czy znacząco poprawią sytuację Polskich rolników?

Autor: Joanna Białek
fot.: Pixabay 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nasze uczelnie rolnicze w gronie najlepszych uczelni świata

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego znalazła się w gronie największych i najlepszych uczelni świata w rankingu przygotowywanym przez Uniwersytet w Leiden w Królestwie Niderlandów.

czytaj więcej

Gospodarstwo rolne przykrywką dla nielegalnej fabryki papierosów

Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoni zlokalizowaną w niewielkiej wsi pod Międzychodem. Zatrzymane zostały 2 osoby. Skonfiskowano 2,5 tony tytoniu.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)