Kontenery bioasekuracyjne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontenery bioasekuracyjne

22.01.2021autor: Anna Kurek

– Ciekawą i coraz częściej wykorzystywaną w praktyce alternatywą dla profesjonalnych śluz bioasekuracyjnych, budowanych przy okazji stawiania chlewni, są kontenery – uważa dr n. wet. Karol Wierzchosławski. 

Kontenery można dostosować do potrzeb bioasekuracyjnych gospodarstwa. Mogą one być wyposażone w moduły sanitarne, np. umywalki i toalety, a nawet kabiny prysznicowe. Ich niewątpliwą zaletą jest krótki czas wykonania, do kilku tygodni od zamówienia oraz to, że kontenery te można postawić w gospodarstwie bez specjalnych pozwoleń. Kontener idealnie wpasuje się w chlewnie, które od początku nie miały zbudowanej strefy socjalnej ani przedsionka, wówczas postawiony przed budynkiem staje się jego przedłużeniem. Można w nim wydzielić strefę czarną – brudną i białą – czystą oraz zamontować wygrodzenie lub ławeczkę oddzielającą te strefy.


Równie dobrze można zamówić dwa bliźniacze kontenery i wykorzystać je jako śluzę męską i damską. Łatwo także wyposażyć je w jakiekolwiek przenośne urządzenia grzewcze programowane czasowo, tak żeby w porze przebywania tam ludzi panowała odpowiednia, przyjemna dla obsługi temperatura. Z modułowych kontenerów można stworzyć również przyfermowe biuro, jeżeli dotychczas takiego pomieszczenia nie było. Takie zewnętrzne biuro to idealne i bezpieczne miejsce do przyjmowania gości i przedstawicieli handlowych. W zasadzie nie ma ograniczeń w organizacji tych pomieszczeń, a ich ostateczny kształt i funkcjonalność zależy wyłącznie od pomysłowości właścicieli gospodarstw. Koszt używanych kontenerów zaczyna się od ok. 5–6 tys. zł. W zależności od wyposażenia i stanu kontenera ich cena rośnie do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tys. zł – mówi dr n. wet. Karol Wierzchosławski, Agrobiovet, Gniezno.
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Corteva Agriscience z Dadelos Agrosolutions będą produkować biostymulatory

Corteva Agriscience i Dadelos Agrosolutions, podpisały umowy w zakresie opracowywania, badania i sprzedaży biostymulatorów dla rolników na całym świecie.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Ile dokładnie zarabiam na produkcji świń? Pokazujemy, jak to policzyć

Czy chcemy mówić: wolę nie wiedzieć, nie liczę kosztów, czy jednak chcemy wiedzieć, ile dokładnie zarabiamy na produkcji świń? Mając do dyspozycji zestawienie kosztów, możemy bardzo wiele. Zobacz, jak rozliczyć produkcję!

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Jak funkcjonują rodzinne gospodarstwa? Sytuacja hodowców świń

Sytuacja hodowców i producentów świń poprawiła się. Ale czy już możemy mówić, że w branży jest dobrze? Pytamy rolników, jak oceniają tę sytuację i jak dziś funkcjonują rodzinne stada.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)