Szykują się spore zmiany w dobrostanie zwierząt. Co na to rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szykują się spore zmiany w dobrostanie zwierząt. Co na to rolnicy?

08.01.2022autor: wk

21 stycznia kończą się konsultacje publiczne w sprawie przeglądu prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego dobrostanu zwierząt. Ministerstwo rolnictwa apeluje do zainteresowanych o jak najszybsze przesłanie uwag. Skala proponowanych zmian jest bowiem bardzo szeroka. 

Jeszcze w lipcu resort rolnictwa prosił związki i organizacje rolnicze o przesyłanie opinii „odnośnie do prowadzonej przez Komisję Europejską wstępnej oceny skutków w związku z przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie dobrostanu zwierząt”.

Teraz MRiRW ten apel ponawia w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia konsultacji publicznych.
„Celem tego przeglądu będzie poprawa dobrostanu zwierząt oraz poszerzenie zakresu przepisów, poprzez dostosowanie ich do najnowszych dowodów naukowych, aktualnych priorytetów politycznych i oczekiwań społecznych, przy jednoczesnym ułatwieniu egzekwowania tych przepisów”.

Długa lista proponowanych zmian

Biorąc udział w konsultacjach istnieje możliwość przekazania opinii dotyczących m.in.:

  • gatunków/kategorii zwierząt, które powinny być objęte nowymi szczegółowymi wymogami,

  • możliwości wykonywania kastracji, usuwania rogów, przycinania dziobów i usuwania części ogona u świń,

  • okresów stopniowego wycofywania, a następnie zakazania stosowania klatek w utrzymaniu zwierząt,

  • wymagań podczas transportu zwierząt,

  • zakazu uśmiercania jednodniowych piskląt płci męskiej,

  • wprowadzenia przepisów regulujących utrzymywanie i uśmiercanie ryb w gospodarstwach rybackich.

r e k l a m a

Coraz mniej czasu

Aby wziąć udział w tych konsultacjach publicznych, należy wypełnić kwestionariusz online dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Opinie do Komisji Europejskiej można przekazywać do 21 stycznia 2022 r. (północ czasu brukselskiego).

– Zachęcam do czynnego udziału w procesie konsultacji oraz uprzejmie proszę o przekazanie informacji o tych konsultacjach do członków reprezentowanych przez Państwa organizacji oraz współpracujących podmiotów związanych z produkcją zwierzęcą. Tylko aktywny udział rolników i reprezentujących ich organizacji w tych konsultacjach pozwoli na zauważenie ich opinii, która powinna być szczególnie istotna w dalszych pracach nad przyszłymi regulacjami dotyczącymi dobrostanu zwierząt - napisał w liście do organizacji rolniczych wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

wk
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Szykują się ogromne zmiany w transporcie zwierząt - skrócenie czasu i wyższa kontrola!

Parlament Europejski powołał komisję śledczą ds. ochrony zwierząt podczas transportu, aby ocenić sytuację w całej Europie po przegłosowaniu rezolucji wzywającej do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów w tym zakresie. W grudniu 2021 roku komisja przyjęła sprawozdanie końcowe, nad którym cały Parlament zagłosuje pod koniec stycznia.

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Bydło mięsne czy mleczne, co się bardziej opłaca? Trzeba policzyć!

Kontrola opłacalności produkcji to klucz do wielu drzwi – zmian systemu chowu czy żywienia, inwestycji i rozwoju. W gospodarstwie Agaty i Mateusza Stachowiaków liczyć trzeba, bo "Księgowej Rolnika" tabelki muszą się zgadzać.

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

5 tysięcy budek igloo dla cieląt na jednej fermie? Tak wygląda hodowla w Wisconsin

Podróże kształcą... W USA farmy mleczne i odchów cieląt wyglądają kompletnie inaczej niż w Europie. Różnicę widać przede wszystkim w skali hodowli. A jak żyją cielęta urodzone w USA?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)