Szykują się ogromne zmiany w transporcie zwierząt - skrócenie czasu i wyższa kontrola!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szykują się ogromne zmiany w transporcie zwierząt - skrócenie czasu i wyższa kontrola!

16.01.2022autor: Dorota Kolasińska

Parlament Europejski powołał komisję śledczą ds. ochrony zwierząt podczas transportu, aby ocenić sytuację w całej Europie po przegłosowaniu rezolucji wzywającej do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów w tym zakresie. W grudniu 2021 roku komisja przyjęła sprawozdanie końcowe, nad którym cały Parlament zagłosuje pod koniec stycznia.

Dyskusja nad dobrostanem zwierząt podczas dalekiego transportu staje się coraz bardziej intensywna, a kontrole coraz częstsze, głównie dlatego, że obserwuje się liczne uchybienia w przepisach.

- Ważne jest, aby zapewnić ten sam poziom ochrony zwierząt w trakcie całej podróży, tak jak istotne jest, aby przewoźnicy i kierowcy musieli przestrzegać jednego zbioru przepisów w transporcie transgranicznym – powiedziała przewodnicząca powołanej komisji, Tilly Metz (Zieloni/WSE, Luksemburg).

Komisja stwierdziła, że występują systematyczne uchybienia w egzekwowaniu obowiązujących przepisów prawa dotyczących ochrony zwierząt podczas transportu i przedstawiła zalecenia zmian przepisów, które wejdą w 2023 roku.


Krótszy transport zwierząt?

Komisja przede wszystkim wezwała do skrócenia czasu przewozów, a konkretnie do ośmiu godzin przed ubojem i do czterech godzin w przypadku zwierząt hodowanych w celu produkcji mleka, jaj lub rozmnażania. Chcą także lepszej ochrony młodych i ciężarnych zwierząt - zwierzęta nieodsadzone od matek nie powinny być przewożone przed ukończeniem piątego tygodnia życia (zamiast 10 dni jak obecnie), a limit dla transportu zwierząt ciężarnych powinien wynosić dwie trzecie ciąży (obecnie 90%).

W kwestii transportu poza UE, parlamentarna komisja chce, aby eksport żywych zwierząt był ograniczony do krajów gwarantujących podobne do UE standardy dobrostanu zwierząt i przestrzegających takich samych przepisów.

- Kolejnym ważnym zadaniem jest zapewnienie konsumentom UE dokładnych informacji o produktach zwierzęcych, które kupują, ponieważ daje im to możliwość wyboru najwyższych standardów dobrostanu zwierząt - powiedziała eurodeputowana Metz.

- Potrzebujemy bardziej ujednoliconych przepisów, nadzoru i sankcji - dodała europosłanka, podkreślając, że rolą UE jest 'zapewnienie równych szans rolnikom i przewoźnikom'. W sprawozdaniu komisja zaleca centralizację niektórych kluczowych aspektów na szczeblu UE, takich jak ustanowienie kryteriów homologacji pojazdów i statków. Rolnicy otrzymują wsparcie w ramach wspólnej polityki rolnej, ale zdaniem eurodeputowanej, potrzebne są 'konkretne rozwiązania', aby poprawić dobrostan zwierząt.

Posłanka zaznaczyła, że trzeba szukać rozwiązań lokalnych i funkcjonalnych m.in. ubojni mobilnych i uboju w gospodarstwach, które mogłyby pomóc w zmniejszeniu liczby stresujących podróży do ubojni.

- Wielu rolników ubolewa nad brakiem przejrzystości i kontroli w obecnym systemie; większość z nich troszczy się o zwierzęta hodowane lub urodzone w ich gospodarstwie, ale często nie wiedzą, jaki los czeka je po sprzedaży – dodała europosłanka.

Oprac. dkol na podst. europarl.europa.eu

Fot. Envanto elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Parlament Europejski chce skrócenia czasu transportu zwierząt do rzeźni

Parlament Europejski chce ograniczenia czasu transportu zwierząt przeznaczonych na ubój do maksymalnie ośmiu godzin.

czytaj więcej
Aktualności

Będą nowe limity czasowe w transporcie zwierząt?

Parlament Europejski apeluje, aby transport zwierząt na terenie UE został ograniczony do maksymalnie ośmiu godzin. 

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Szykują się spore zmiany w dobrostanie zwierząt. Co na to rolnicy?

21 stycznia kończą się konsultacje publiczne w sprawie przeglądu prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego dobrostanu zwierząt. Ministerstwo rolnictwa apeluje do zainteresowanych o jak najszybsze przesłanie uwag. Skala proponowanych zmian jest bowiem bardzo szeroka. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)