Nekrotyczna plamistość liści jabłoni. Jak z nią walczyć?
W wielu sadach, zwłaszcza w kwaterach z odmianą Golden Delicious i jej sportami, od kilku lat pojawia się nekrotyczna plamistość liści (ang. necrotic leaf spot). Jest to na tyle trudny problem, że jego podłoże nie jest do końca poznane.
"Choroba" ta potocznie zwana jest opadziną liści Goldena albo alternarią jabłoni. Celowo użyłem cudzysłowu, ponieważ objawy tej "choroby" mają zarówno podłoże fizjologiczne (czynniki abiotyczne), jak i patogeniczne czy genetyczne (czynniki biotyczne). Na świecie naukowcy badają jej symptomy od przeszło 20 lat i do dziś zjawisko to nie jest do końca poznane.
Przyczyny powstawania
Nekrotyczna plamistość liści jest wypadkową wielu czynników, które bardzo często w sezonie występują jednocześnie. Jej nasilenie zależy od: warunków atmosferycznych, glebowych, agrotechniki, czynników chorobotwórczych (grzyby, bakterie, i in. szkodniki), genetyki (odmiana) czy gospodarki hormonalnej.
Pogoda
Nasilenie choroby pojawia się zazwyczaj po raptownej zmianie warunków pogodowych, kiedy po okresie gorącym i suchym (wysoka temperatura >25°C) następuje silne ochłodzenie z gwałtownymi, obfitymi opadami (zimny burzowy deszcz) – i odwrotnie. Na takie zjawisko drzewa reagują silnym stresem, który jednocześnie powoduje zakłócenia w pobieraniu asymilatów czy składników pokarmowych.
Najważniejsze tematy