Nekrotyczna plamistość liści jabłoni. Jak z nią walczyć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nekrotyczna plamistość liści jabłoni. Jak z nią walczyć?

03.08.2021

W wielu sadach, zwłaszcza w kwaterach z odmianą Golden Delicious i jej sportami, od kilku lat pojawia się nekrotyczna plamistość liści (ang. necrotic leaf spot). Jest to na tyle trudny problem, że jego podłoże nie jest do końca poznane.

"Choroba" ta potocznie zwana jest opadziną liści Goldena albo alternarią jabłoni. Celowo użyłem cudzysłowu, ponieważ objawy tej "choroby" mają zarówno podłoże fizjologiczne (czynniki abiotyczne), jak i patogeniczne czy genetyczne (czynniki biotyczne). Na świecie naukowcy badają jej symptomy od przeszło 20 lat i do dziś zjawisko to nie jest do końca poznane.

Przyczyny powstawania

Nekrotyczna plamistość liści jest wypadkową wielu czynników, które bardzo często w sezonie występują jednocześnie. Jej nasilenie zależy od: warunków atmosferycznych, glebowych, agrotechniki, czynników chorobotwórczych (grzyby, bakterie, i in. szkodniki), genetyki (odmiana) czy gospodarki hormonalnej.

Pogoda

Nasilenie choroby pojawia się zazwyczaj po raptownej zmianie warunków pogodowych, kiedy po okresie gorącym i suchym (wysoka temperatura >25°C) następuje silne ochłodzenie z gwałtownymi, obfitymi opadami (zimny burzowy deszcz) – i odwrotnie. Na takie zjawisko drzewa reagują silnym stresem, który jednocześnie powoduje zakłócenia w pobieraniu asymilatów czy składników pokarmowych.

r e k l a m a
fot. T. Sikora, Pierwsze objawy plamistości liści w postaci małych, owalnych, wyblakłych plam

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ochrona jabłoni i grusz. Ostatnie ważne zabiegi

Czas wakacyjny nie dotyczy sadownictwa. Od prowadzenia sadu nie można wziąć urlopu – zabiegi należy prowadzić skrupulatnie w ciągu całego sezonu. Walka o plon trwa aż do ostatniego dnia zbiorów, do których warto przygotować rośliny poprzez odpowiednio dobraną strategię ochrony.

czytaj więcej

Rozwój polskiego sadownictwa: jakie są szanse i zagrożenia?

Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy sadownicy i producenci powinni dążyć do rozwoju sektora. Eksperci podkreślają jednak, że nie uda się to bez stałej współpracy całej branży - od sadowników po eksporterów. Jakie są szanse i zagrożenia dla rynku sadowniczego w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

PORADNIK: Jak zwalczać mszyce w sadzie ekologicznym?

W sadach ekologicznych szkodniki drzew owocowych, w tym mszyce bywają dużym problemem. W lata, kiedy występują w bardzo dużej liczebności, sadownicy nie radzą sobie z ich zwalczaniem. Ograniczają one wówczas wzrost i rozwój roślin a niektóre z nich wydatnie obniżają jakość plonu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)