Co nowego w ochronie przed chorobami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co nowego w ochronie przed chorobami?

18.01.2021autor: Kamila Szałaj

Program Ochrony Roślin Sadowniczych jest opracowywany w oparciu o wykaz środków ochrony roślin zarejestrowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wykazie tym zachodzą każdego roku zmiany wynikające z rejestracji nowych środków, wycofywania innych środków z powodu upływu terminu ważności ich rejestracji, a także przeglądu substancji aktywnych dokonywanych przez Unię Europejską.

Co zmieniło się w zakresie preparatów przeznaczonych do ochrony przed chorobami?

Substancje wycofane

Po wcześniejszym wycofaniu przez UE iprodionu, tiuramu i propikonazolu w tym roku przyszedł czas na tiofanat metylu. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej Nr 2020/1498 z 15 października 2020 r. – w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej tiofanat metylu – państwa członkowskie zostały zobowiązane do wycofania do 21 kwietnia 2021 r. zezwoleń na wprowadzenie do obrotu środków ochrony roślin zawierających tę substancję. Z uwagi na to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustaliło 19 października 2021 r. jako ostateczny termin na stosowanie, przechowywanie i unieszkodliwianie tych środków.

Trzeba przypomnieć, że w sadownictwie stosowanych jest 12 takich preparatów. Są to środki zawierające tylko tiofanat metylu: Bajlando 500 SC, Funaben 03 PA, Helmtop 500 SC, Tiofan 500 SC, Tiofanat Metylowy 500 SC, Tiptop 500 SC, Toben 500 SC, Topsano 500 SC, Topsin M 500 SC oraz mieszaninę tiofanatu metylu z tetrakonazolem: Matador 303 SE, Moderator 303 SE i Yamato 303 SE.

r e k l a m a
fot. Jedną z nowych substancji zarejestrowanych do upraw sadowniczych jest proquinazyd, który może być używany do zwalczania mączniaka jabłoni na jabłoni i gruszy
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zwalczanie przędziorków. Bardzo ważne wczesną wiosną!

Każdego roku w wielu sadach przędziorki wyrządzają znaczne szkody. Te maleńkie roztocza wysysają zawartość komórek miękiszu, co powoduje zwiększenie transpiracji oraz zmniejszenie fotosyntezy. Na zaatakowanych drzewach owoce nie wyrastają i gorzej wybarwiają się. Słabiej zawiązują się pąki kwiatowe na rok następny, a drzewa są bardziej podatne na przemarzanie zimą. W skutecznym zwalczaniu tych szkodników kluczowe są zabiegi wczesnowiosenne.

czytaj więcej

Strategia na wiosnę. Mszyce w sadach ziarnkowych

Jaką strategię w walce z mszycami obrać na początku nadchodzącego sezonu wegetacyjnego? Jakich błędów nie popełniać i na co zwrócić szczególną uwagę?

czytaj więcej

Nowości sadownicze Bayer na 2021 rok

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa firmy Bayer, podczas której zaprezentowano nowości na sezon 2021 w zakresie środków ochrony roślin dla ogrodnictwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)