Zwalczanie przędziorków. Bardzo ważne wczesną wiosną!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwalczanie przędziorków. Bardzo ważne wczesną wiosną!

21.02.2021autor: Kamila Szałaj

Każdego roku w wielu sadach przędziorki wyrządzają znaczne szkody. Te maleńkie roztocza wysysają zawartość komórek miękiszu, co powoduje zwiększenie transpiracji oraz zmniejszenie fotosyntezy. Na zaatakowanych drzewach owoce nie wyrastają i gorzej wybarwiają się. Słabiej zawiązują się pąki kwiatowe na rok następny, a drzewa są bardziej podatne na przemarzanie zimą. W skutecznym zwalczaniu tych szkodników kluczowe są zabiegi wczesnowiosenne.

W wyniku żerowania przędziorków dochodzi do przebarwienia blaszek liściowych – początkowo w postaci jasnych punkcików, które zlewają się w większe plamy. Potem następuje szarzenie i brązowienie uszkodzonych liści, a następnie ich zasychanie oraz opadanie. W przypadku licznej populacji w drugiej połowie lata samice przędziorka owocowca mogą składać jaja zimowe w zagłębienia szypułkowe lub kielichowe owoców, natomiast samice przędziorka chmielowca w miejscach tych gromadzą się na zimowanie. Owoce, na których znajdują się takie jaja lub samice, tracą wartość handlową. Z tego względu na obecność i liczebność tych szkodników należy zwracać uwagę od początku wegetacji.

Liczebność populacji w sadach

Jeszcze kilka lat temu w wielu sadach przędziorki występowały bardzo licznie, a w niektórych sezonach, zwłaszcza w drugiej połowie lata, ich pojaw był wręcz klęskowy. Zwalczanie tych roztoczy w praktyce sadowniczej było bardzo trudne. Jedną z przyczyn tej sytuacji było drastyczne zmniejszenie zarówno liczby grup chemicznych, do których zaliczane są akarycydy, jak i środków w poszczególnych grupach. Niemożliwa była więc prawidłowa rotacja akarycydów, co doprowadziło w niektórych gospodarstwach do selekcji ras odpornych. W wielu sadach występowały rasy przędziorka owocowca odporne na akarycydy z grupy mitochondrialnego transportu elektronów (METI akarycydy – Ortus 05 SC i stosowane wcześniej Magus 200 SC oraz Sanmite 20 WP) i grupy inhibitorów wzrostu przędziorków (Apollo 500 S, Nissorun 050 EC). 

r e k l a m a

fot. Jaja przędziorka owocowca.


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strategia „Od pola do stołu”. MRiRW czeka na uwagi ws. integrowanej produkcji jabłoni

Resort rolnictwa przygotował propozycje zmian do list kontrolnych metodyk integrowanej produkcji jabłoni pod kątem Strategii „Od pola do stołu”. Na uwagi czeka do 5 marca.

czytaj więcej

Co nowego w ochronie przed chorobami?

Program Ochrony Roślin Sadowniczych jest opracowywany w oparciu o wykaz środków ochrony roślin zarejestrowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wykazie tym zachodzą każdego roku zmiany wynikające z rejestracji nowych środków, wycofywania innych środków z powodu upływu terminu ważności ich rejestracji, a także przeglądu substancji aktywnych dokonywanych przez Unię Europejską.

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)