Strategia na wiosnę. Mszyce w sadach ziarnkowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strategia na wiosnę. Mszyce w sadach ziarnkowych

14.02.2021autor: Kamila Szałaj

Jaką strategię w walce z mszycami obrać na początku nadchodzącego sezonu wegetacyjnego? Jakich błędów nie popełniać i na co zwrócić szczególną uwagę?

W minionym roku niektórym sadownikom nie udało się uporać z mszycami. Najczęściej problem stanowiły dwa najgroźniejsze gatunki: mszyca jabłoniowo-babkowa i mszyca krwista, czyli bawełnica korówka. Jeśli nie udało się ich skutecznie zwalczyć i dobrze przezimują, ich liczebność może być bardzo duża już na starcie nowego sezonu.

Analiza programu ochrony

Chcąc wygrać z mszycami, niezmiernie ważne jest wyciągnięcie wniosków z wykonanego w poprzednim roku programu ochrony i wprowadzenie w nim niezbędnych zmian. Ma to na celu poprawę efektywności zabiegów chemicznych i redukcję dużej presji szkodników. W walce z najgroźniejszymi mszycami konieczne jest wykonanie minimum 3 zabiegów wiosną w strategicznych terminach: jeden przed kwitnieniem i minimum dwa tuż po kwitnieniu. Oprócz terminowego przeprowadzenia opryskiwania bardzo ważny jest dobór odpowiednich insektycydów, bowiem nie wszystkie z tych, jakie są zalecane w programach ochrony roślin sadowniczych, sprawdzają się w praktyce. Nie powinny więc być pozycjonowane w tych najważniejszych terminach, decydujących o powodzeniu lub przegranej w walce z mszycami w dalszej części sezonu. Nie bez znaczenia jest fakt, że asortyment insektycydów do walki z tą ważną gospodarczo grupą szkodników jest bardziej niż skromny, a w najbliższym sezonie zabraknie kolejnych (tych na bazie chloropiryfosu i Calypso 480 SC – już od 4 lutego 2021 r.), co dodatkowo utrudni poprowadzenie skutecznej walki chemicznej.

r e k l a m a
fot. Aby zminimalizować problem bawełnicy korówki latem i jesienią, wskazane jest rozpoczęcie jej zwalczania już przed kwitnieniem w fazie zielonego/różowego pąka.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bawełnica korówka zimą

Od kilku lat w sadach jabłoniowych coraz liczniej występuje bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). Jedną z przyczyn jest przebieg pogody. Długa i ciepła jesień wpływa na intensywny rozwój szkodnika w tym okresie. Dodatkowo umiarkowane temperatury w okresie zimy nie wpływają na ograniczanie jej populacji. W wielu przypadkach bawełnica nie schodzi na dolne partie drzewa na zimowanie. Obserwować można wtedy kolonie bawełnicy w koronach drzew.

czytaj więcej

Co nowego w ochronie przed chorobami?

Program Ochrony Roślin Sadowniczych jest opracowywany w oparciu o wykaz środków ochrony roślin zarejestrowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wykazie tym zachodzą każdego roku zmiany wynikające z rejestracji nowych środków, wycofywania innych środków z powodu upływu terminu ważności ich rejestracji, a także przeglądu substancji aktywnych dokonywanych przez Unię Europejską.

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)