Może portu jednak nie oddawajmy - Rynkowy Serwis Spod Lady - 22.09.23 r.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Może portu jednak nie oddawajmy - Rynkowy Serwis Spod Lady - 22.09.23 r.

22.09.2023autor: dr Juliusz Urban

W rzepaku Matif nie chce wskoczyć na wyższe rejestry i chyba dopiero jesienią możemy liczyć na jakiekolwiek podwyżki. Rynek zbożowy też nie chce iść do góry, bo pszenica tanieje i kukurydza za pasem. Dla naszego eksportu ważne jest co stanie się już za chwilę z Terminalem Zbożowym w Gdyni. 

Z artykułu dowiesz się

  • ile wynoszą aktualne kursy rzepaku na Matifie?
  • jakie informacje ze świata oleistych biorą górę nad rzepakowymi?
  • na co rynki oleistych będą spoglądać w najbliższym czasie?
  • jaki wpływ na ceny rzepaku może mieć Słowacja?
  • jakie są ceny pszenicy na Matifie?
  • jak bardzo eksport wpływa na krajowy rynek zbóż?
  • co się dzieje z przetargiem na Terminal Zbożowy w Gdyni?
  • która firma po publicznym otwarciu ofert plasuje się na czele?
  • jak to może wpłynąć na konkurencję w eksporcie?
  • jaki jest kurs złotego?
  • jakie towary nie reagują na osłabienie złotego?

Rzepak coraz mocniej pod wpływem soi

Kurs rzepaku na Matifie

Wykresy kursów rzepaku na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Z rzepakowych bilansów coraz więcej informacji zaczyna wskazywać, na fakt, że druga połowa sezonu może być interesująca. Jednak wciąż rzepak na te dane kompletnie nie reaguje i nie może się przebić przez informacje płynące z sojowego handlu.

Teraz dodatkowo w oleistych czas przychodzi na słonecznik i jeśli nic dramatycznego się nie wydarzy z danymi o produkcji tej rośliny oleistej, to wydaje się, że na ewentualne podwyżki będziemy musieli z rzepakiem poczekać na późniejsze jesienne lub wręcz zimowe miesiące.

r e k l a m a
Jest jeszcze jeden bardzo, bardzo delikatny impuls cenowy. Wydaje się, że przy dobrze zaopatrzonych dużych przetwórcach krajowych, wstrzymywanie się z napływem ukraińskiego rzepaku do Polski i mniejszej podaży, na mniejszych olejowców wywierać może chęć podnoszenia cen. Już teraz widzimy delikatne tego przejawy.

To rozważanie ma jednak jeden słaby punkt, a mianowicie Słowacja, która już zaczyna dogadywać się z Ukrainą w sprawie udrożnienia importu. Jeśli tam rzepak przyjedzie, to będzie miał już otwartą szeroko bramę do Polski.

Pszenica: konkurencja w eksporcie jest ważna


Pszenica Matif

Wykresy pszenicy na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Przyglądając się krajowym cenom zbóż, zwłaszcza pszenicy, zwykle odnosimy je do cen w portach. Te są kreowane przez największych eksporterów, którzy stanowią już od lat jednorodną grupę międzynarodowych koncernów. Z jednej strony to dobrze, bo są to poważne, duże firmy o sporej sile przebicia w międzynarodowym handlu i wielokrotnie już Polska skorzystała na ich operatywności.

Z drugiej strony, zawsze w takim momencie, jakim jest choćby aktualnie finalizowany przetarg na 30-letnią dzierżawę Terminala Zbożowego w Porcie w Gdyni, istnieje obawa, że powierzenie większości naszych okien na świat firmom zagranicznym może w kryzysowej sytuacji dla naszego bilansu odbić się niekorzystnie. Skupienie zbyt wielu terminali w administrowaniu jednego oferenta konkurencyjności nie służy.

Trudna jest rola władz Portu, bo przetarg ma określone zasady. A z tego co wiemy, to o wynikach przetargu łącznie w 80% decydujące są rata stałego czynszu dzierżawnego  i czynsz zmienny zależny od przeładunków. Z analiz z publicznego otwarcia ofert wynika, że na podstawie ogłoszonych już dostępnych informacji, wygranym może być SBT (łączony w konsorcjum z jednym z operujących już od lat w naszym kraju dużym eksporterem zagranicznym), w którego posiadaniu jest też terminal w Szczecinie. Skąd inąd bardzo solidna firma, ale...

W istocie sprawowanej funkcji władze portu muszą dbać o przychody z dzierżawy, to jasne. Tylko, czy już na etapie tworzenia zasad przetargu nie przespano tak ważnej dla naszego rolnictwa analizy wpływów na kształtowanie się cen zbóż na krajowym rynku, przez koncentrację kapitału w portowych terminalach? Przecież zwłaszcza w poprzednim sezonie mieliśmy dobry przykład, jak fajnie rynek nadwyżkowy może zacząć udrażniać się dzięki rodzącej się wówczas konkurencji w portach. Teraz tę konkurencję chcemy znów ograniczyć?

 Złoty na paliwa nie wpływa

Kursy walut NBP

 

Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Po tak dramatycznych spadkach wartości waluty, w końcu musi przyjść uspokojenie. Tym razem jednak to uspokojenie jest nieznaczne, bo złotówka nadal jest w stosunku do euro o 14 groszy słabsza niż na początku września, a w stosunku do dolara osłabienie wynosi aż 20 groszy.

Słaby złoty służy eksportowi i krajowym cenom tych surowców, które bazują na danych z zagranicznych rynków giełdowych. Dotyczy to wszystkich rynków bez wyjątku. No jest jeden! Paliwa, których obniżki cen na rynku zasługują na miarę polskiego cudu gospodarczego. No właśnie gospodarczego, czy raczej niegospodarności, bo to co ładnie wygląda z wierzchu zwykle psuje się od środka.


Komentarz z poprzedniego tygodnia przeczytasz tutaj!


Juliusz Urban
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Ceny zbóż: niby spokojnie, ale kukurydza już w grze

Pomimo, że zarówno na giełdach i na krajowym rynku w cenach jest niewielki ruch, to wyraźnie widać, że skupy szykują się już na mocniejsze uderzenie związane z dostawami koszonej kukurydzy do suszenia. Kiedy kupujący spodziewają się pierwszych dostaw? Jakie są koszty pierwszych wysuszonych partii kukurydzy?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: oleiste trzeba liczyć wspólnie

Dawno już rynek rzepaku przestał być samodzielny, dominująca w międzynarodowym eksporcie oleistych jest soja i to jej obroty decydują o cenach. W rzepaku natomiast przyglądamy się największym jego producentom.

czytaj więcej

Zapatrzeni w unijny korytarz nie pomijajmy naszych bram do międzynarodowego handlu

Cały rolniczy świat czeka na to, co wydarzy się po 15 września z unijnym korytarzem zbożowym, ale naszego rynku dotyczy nie mniej istotna decyzja, której kolejny etap odbędzie się już 20 września br. Chodzi o decyzję dotyczącą jednej z naszych polskich bram na świat międzynarodowego rynku zbóż, Terminala Zbożowego w Gdyni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)