Ceny bydła – mało towaru, kolejne podwyżki
W ubiegłym tygodniu zastanawialiśmy się, czy stawki za bydło nadal będą rosły. Otóż najprawdopodobniej tak, bo towaru na rynku jest mało. Niektóre zakłady podniosły ceny nawet o 80 gr/kg!
W tym tygodniu zakłady skupujące żywiec w większości podniosły ceny i to nie tylko byków, ale również jałówek, rzadziej krów. Pracownicy skupów twierdzą, że na rynku nadal jest mało towaru, a do zakładów trafiają nieliczne sztuki, a rolnicy dzwonią rzadziej niż zazwyczaj. Z pewnością jest to związane z końcem żniw, kolejkami w skupach zbóż i przygotowywaniem pola do siewu rzepaku. Warunki w większości Polski są sprzyjające, deszcz zrosił ziemię, praca wre, więc w skupach bydła zrobił się trzytygodniowy zastój. Dzięki temu ceny w niektórych rejonach kraju wzrosły do przyzwoitego poziomu, powyżej 13 zł/kg w klasie R za byczki i 13,3 zł/kg w klasie R za jałówki. Ogromnie cieszy taki stan rzeczy, ciekawe jednak, jak długo ceny się utrzymają. Niebawem do prac polowych dołączy koszenie kukurydzy, kolba bowiem w wielu powiatach już prawie nadaje się do zakiszenia. Zobaczymy jakie będą jej plony, bo to również wpłynie na ilość bydła na rynku i stawki.
Ile płacą polskie zakłady?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,47 zł/kg, za byka w klasie O 11,97 zł/kg wbc.
Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,48 zł/kg, a za klasę O 11,60 zł/kg.
Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,61 zł/kg, a w klasie O za około 9,97 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,60 zł/kg, jałówek 5,67 zł/kg, a za krowy 5,35 zł/kg.
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!
dkol
Fot. Kolasińska
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy