Zbyt mała liczba legowisk wpływa na zachowanie krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zbyt mała liczba legowisk wpływa na zachowanie krów

13.11.2019

Przepełnione boksy powodują zmiany w zachowaniu i krótszy czas leżenia. Dlaczego tak się dzieje?

Ten wynik to efekt współpracy badaczy Uniwersytetu w Wiedniu, Kaliforni oraz Britisch Columbia (UBC, Animal Welfare). Badali oni jaki wpływ mają przepełnione boksy legowiskowe w oborach wolnostanowiskowych, na zachowanie się krów. 

Jak zmienia się zachowanie krów, gdy jest za mało boksów?

Doświadczenie przeprowadzono na 36 krowach, rasy HF, które podzielono na cztery grupy. Krowy dawały średnio 40,2 kg mleka dziennie, były w 146 dniu laktacji i w wieku 47 miesięcy. Każdą grupę obserwowano przez tydzień, w którym kontrolowano jak krowy reagują, jeśli w grupie dostępnych było 6, 9 lub 12 boksów (150, 100 i 75% obłożenia boksów). Liczono również ilość kontaktów pomiędzy krowami, rozróżniając zachowania konfrontacyjne, wrogie jak wypychanie z boksu, spychanie głową frontalnie albo w boczne partie ciała oraz zachowania pozytywne jak np. wzajemne lizanie czy ocieranie.

r e k l a m a
To czy krowa bardziej przepędzała inne krowy, czy była sztuką przepędzaną było odnotowywane w „indeksie społecznych sukcesów”, który  zmieniał się od 0 do 1.

Przegrody doświadczalne miały 7,5 m szerokości (długość stołu paszowego) i 13,5 m długości.  Dwanaście boksów przylegało do siebie trzyrzędowo (naprzeciwlegle 2,4 m długości, przyściennie  - 2,7 m. Boksy wyścielone były 40 cm warstwą piasku.  Na każdą z krów przypadało 0,83 m miejsca do pobierania paszy. Zwierzęta żywione były 3 razy dziennie i dwa razy dziennie dojone. Na czas doju krowy musiały opuścić oborę na 1,3 godziny dziennie.

Jakie wyniki uzyskano?

Przy przepełnieniu, krowy spędzały mniej czasu na leżeniu. Przede wszystkim skrócił się czas leżenia w nocy ( 6,6; 7,5 i 7,6 h/24 h; w ciągu dnia 5,0; 5,1 i 5,2 h/ 24 h. Przy 100 i 150 procentowym obłożeniu, krowy spędzały więcej czasu w przejściu. Natężenie obłożenia boksów nie miało wpływu na ilość pobieranej paszy.

Przy 150 procentowym obłożeniu krowy miały pięciokrotnie większą gotowość, aby przegonić inną krowę z boksu, niż przy zbyt małym obłożeniu. 46% przepędzeń występowało, gdy krowa leżała, 43% gdy stała w boksie tylko przednimi kończynami, a 12% gdy wszystkimi czterema.

Przepełnione boksy dla krów

Przy zmniejszonej liczbie boksów najbardziej cierpią krowy, które są najwyżej w hierarchii

Tzw. sukces społeczny krów, czyli zdolność do przepędzania innych krów z boksów legowiskowych, wpływał na reagowanie na natężenie w boksach w różnych sytuacjach: krowy postawione niżej w hierarchii stada leżały więcej w ciągu dnia, czyli przeciwnie do właściwego zachowania stada. Te same krowy zmieniały również swoje nawyki związane ze staniem,  jeśli obłożenie legowisk wynosiło 100 i 75%.  Polegało to na tym, iż spędzały więcej czasu na staniu tylko przednimi kończynami w boksie. Z kolei przy przepełnieniu w boksach stały częściej i dłużej w przejściach.

Synchronizacja stada w leżeniu, jedzeniu oraz synchronizacja ogólna stada (jedzenie, leżenie i stanie) malała wraz ze wzrostem przepełnionych legowisk. W wyniku przepełnienia cierpiały przede wszystkim krowy z niższą rangą społeczną stada. Zmniejszona produkcja mleka oraz problemy z racicami to udowodnione skutki skróconego czasu leżenia u krów. Z tego względu każda krowa powinna mieć zapewniony przynajmniej jeden boks legowiskowy.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zwiększyć dobrostan krów w okresie przejściowym?

W okresie przejściowym choruje od 30 do 50% krów. Konsekwencją tego stanu jest spadek produkcji mleka, niższa efektywność rozrodu, krótsza długość życia, mimowolne brakowanie i oczywiście wymierne straty finansowe.

czytaj więcej

Czy obora z dojem automatycznym zwiększa dobrostan krów?

Jak najbardziej i to dla większości obszarów dobrostanu. Automatyczny system doju (AMS) dostarcza bowiem wielu narzędzi do kontroli dobrostanu, jednak trzeba  pamiętać, że pewien odsetek krów nigdy nie odnajdzie się w robocie udojowym

czytaj więcej

Poziom stresu wyczytany z krowiego futra

Do tej pory poziom stresu u krów można było zmierzyć jedynie poprzez pomiar poziomu kortyzolu w kale, krwi i ślinie. Naukowcy z Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich w Dummerstorfie znaleźli nowy sposób na minimalnie inwazyjne wykrywanie długotrwałego stresu u krów.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)