Nawożenie mikroelementami kukurydzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawożenie mikroelementami kukurydzy

08.06.2023autor: Jacek Daleszyński

Każda uprawa wymaga określonej ilości składników i nie inaczej jest z kukurydzą. W przypadku mikroelementów ich zawartość w glebie jest nierzadko zbyt niska, by zaspokoić potrzeby tego gatunku. Dodatkowo ich pobranie może być utrudnione przez chłody lub niedobory wody w glebie, które mogą jeszcze trapić kukurydzę.

Mikroelementy można jednak łatwo dostarczyć kukurydzy przez liść. Na rynku jest sporo propozycji dla tej uprawy, a jedną z nich jest nawóz Amino Ultra Kukurydza od firmy Intermag. Ma to być innowacyjny nawóz z opatentowaną technologią GCAA, w której mikroelementy połączone są z aminokwasem glicyną. Aminokwas ten jest najbardziej mobilny w roślinie, więc ma szybko przemieszczać w niej mikroelementy i odżywiać.

Które mikroelementy są ważne dla kukurydzy? 

Nawóz zawiera kompleks praktycznie wszystkich mikroelementów:
  • bor 16 g/kg,
  • miedź 8 g/kg,
  • żelazo 68 g/kg,
  • mangan 58 g/kg,
  • molibden 0,8 g/kg
  • i najważniejszy dla kukurydzy cynk 60 g/kg (jego niedobór w tej uprawie na zdjęciu).
Producent podkreśla całkowite bezpieczeństwo nawozu podczas jego stosowania oraz bardzo dobrą rozpuszczalność. Jednorazowa rekomendowana dawka produktu wynosi 0,5–0,75 kg/ha.

Zobacz także: Odżywianie dolistne kukurydzy. Ile boru i cynku na kukurydze?


Fot: Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wapnowanie – jak dobrać wapno do pola?

Nie sztuką jest wysiać byle jakie wapno. Żeby nawóz ten w pełni zadziałał, trzeba dobrze dobrać jego rodzaj do typu gleby. Jak dobrać odpowiednie wapno do pola? Jak określić dawkę wapna?

czytaj więcej
Kukurydza

Omacnica prosowianka w kukurydzy. Jak ją zwalczyć za pomocą biopreparatów?

Omacnica to nadal najgroźniejszy szkodnik kukurydzy. Uszkadza prawie wszystkie nadziemne części roślin, obniżając wysokość i jakość plonu. Do walki z nią można wykorzystać biopreparaty zawierające kruszynka. Jak je efektywnie zastosować?

czytaj więcej

Nawożenie dolistne: susza i wysokie temperatury. Pryskać czy czekać?

Temperatura na zewnątrz rośnie i zbliża się już do 30°C. W takich warunkach każdy zabieg nalistny może wyrządzić więcej szkody i pożytku. Co zatem robić, jeśli np. w buraku jest termin podania chociażby boru?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)