Nawożenie dolistne: susza i wysokie temperatury. Pryskać czy czekać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawożenie dolistne: susza i wysokie temperatury. Pryskać czy czekać?

07.06.2023autor: Jacek Daleszyński

Temperatura na zewnątrz rośnie i zbliża się już do 30°C. W takich warunkach każdy zabieg nalistny może wyrządzić więcej szkody i pożytku. Co zatem robić, jeśli np. w buraku jest termin podania chociażby boru?

Z artykułu dowiesz się

  • Wysokie temperatury i susza = mniejsze zdolności pobierania składników
  • Składniki łatwo przyswajalne - czy można zastosować chelaty?
  • W warunkach stresowych warto sięgnąć po aminiokwasy
  • Poranny oprysk z rosą - tak czy nie?

 

Wysokie temperatury i susza = mniejsze zdolności pobierania składników

Niestety okres wysokich temperatur i właściwie obecna już susza nie są najlepszymi warunkami do wykonywania zabiegów nalistnych. Rośliny mają wtedy mniejszy turgor, a jest to obrona przed nadmierną utratą wody w niesprzyjających warunkach. Skoro rośliny są mało uwodnione, to liście nie mają już takiej zdolności pobierania składników. Wymaga to bowiem nakładu energetycznego, a w takich warunkach rośliny zmniejszają intensywność wszystkich procesów fizjologicznych. Poza tym zmniejszony turgor roślin oznacza większe stężenie składników w soku komórkowym. Dodając kolejne w zabiegu nalistnym jeszcze bardziej to stężenie zwiększamy, a to może skutkować uszkodzeniem liści i widocznymi objawami fitotoksyczności.

Składniki łatwo przyswajalne - czy można zastosować chelaty?

Jeśli jednak chcemy wykonać zabieg nalistny teraz, to trzeba się skupić na składnikach łatwo przyswajalnych w postaci np. chelatów. Co ze wspomnianym wcześniej borem? nie występuje on jako chelat, tylko w formie soli, jednak producenci nawozów nalistnych nie odradzają jego zastosowania. Warto pamiętać, że decyzję o nawożeniu nalistnym trzeba podjąć na podstawie znajomości swojego pola. Jeśli gleba ma możliwość dłuższego utrzymania wody, z której skorzystają rośliny, to można się pokusić o dokarmianie. W przeciwnym razie ryzykujemy uszkodzenie roślin, które skutkować będzie nawet zahamowaniem rozwoju, a to na pewno spowoduje spadek potencjalnego plonu.
r e k l a m a

W warunkach stresowych warto sięgnąć po aminiokwasy

Wielu producentów poleca w warunkach stresowych stosowanie np. aminokwasów czy wyciągów z alg zawierających chociażby hormony roślinne. Składniki te mają być łatwo przyswajalne i od razu włączane w metabolizm roślin, co nie obciąża ich energetycznie. Trudno odmówić logiki takim argumentom, więc jeśli ktoś chce dodatkowo zainwestować, to oczywiście warto spróbować takich preparatów.

Poranny oprysk z rosą - tak czy nie? 

Chwilowe uwilgotnienie roślin np. przez rosę może poprawić wchłanianie składników z cieczy roboczej. Jeśli już musimy ratować rośliny, np. kukurydzę, która na niektórych plantacjach pomimo wysokich już temperatur jest jeszcze fioletowa w wyniku zakłóconego pobierania fosforu, zastosujmy odżywki bardzo wcześnie rano. Jeśli rosa w ogóle nie występuje, lepiej zrezygnować z zabiegu. Niestety, na najbliższe kilkanaście dni nie jest zapowiadany konkretny deszcz. Spodziewać się można raczej lokalnych burz z racji wysokich temperatur.

jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

„System Monitoringu Suszy Rolniczej – stan aktualny i wyzwania” – konferencja IUNG-PIB już jutro!

Już jutro, 15 czerwca, odbędzie się konferencja pt. „System Monitoringu Suszy Rolniczej – stan aktualny i wyzwania”, której organizatorem jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

czytaj więcej
Kukurydza

Nawożenie mikroelementami kukurydzy

Każda uprawa wymaga określonej ilości składników i nie inaczej jest z kukurydzą. W przypadku mikroelementów ich zawartość w glebie jest nierzadko zbyt niska, by zaspokoić potrzeby tego gatunku. Dodatkowo ich pobranie może być utrudnione przez chłody lub niedobory wody w glebie, które mogą jeszcze trapić kukurydzę.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Nawożenie buraków mikroelementami. Dawki, terminy i objawy niedoborów

Składniki przez liść powinno się roślinom podawać w momencie, kiedy są w stanie ich najwięcej zakumulować. Najlepiej zatem zrobić to we wczesnych fazach rozwojowych. W jakich terminach i w jakich dawkach podawać burakom mikroelementy? Jakie są objawy ich niedoboru?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)